Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Czym jest plecak przetrwania? Jak i gdzie znaleźć najbliższy schron? Spotkanie ze Stowarzyszeniem KoLiber (film)

23 maja Stowarzyszenie KoLiber oddział w Białej Podlaskiej zaprosiło zainteresowanych na spotkanie, podczas którego omawiano kwestię bezpieczeństwa oraz obronności miasta w warunkach pokoju oraz działań wojennych. Dyskutowano na temat przygotowania mieszkańców Białej Podlaskiej na szeroko rozumiane wyzwania związane z bezpieczeństwem.

Spotkanie odbyło się w piwnicach pod bialskim magistratem. Dyskusję przeplatały wystąpienia:
– eksperta ds. bezpieczeństwa, pisarza, publicysty, dziennikarza, korespondenta wojennego m.in. konfliktu na Ukrainie Michała Bruszewskiego
– doktora nauk o kulturze fizycznej, wykładowcy Akademii Wychowania Fizycznej w Białej Podlaskiej, oficera rezerwy, ratownika medycznego pola walki, instruktora WOPR oraz sztuki przetrwania Pawła Różańskiego.

W wydarzeniu wziął również udział Grzegorz Maliszewski z Centrum Zarządzania Kryzysowego, który przybliżył uczestnikom kwestię niedawnego usuwania niewybuchów z terenu miasta Biała Podlaska. 

Zawsze trzeba być gotowym, pozostaje kwestia: uciekamy, czy się bronimy? Niektórzy mówią, że najlepszą formą obrony jest atak, ale, co wynika  charakteru i potrzeb, są tacy, którzy będą się ewakuować. I do jednej i do drugiej sytuacji trzeba się dobrze przygotować, zarówno pod kątem psychicznym, mentalnym, ale też jeśli chodzi o sprzęt, umiejętności i zabezpieczenie – mówił dr Paweł Różański z Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej, który podczas spotkania mówił o tym, co trzeba ze sobą zabrać w razie konieczności ewakuacji, co jest ważne i na co zwrócić szczególną uwagę.

Podczas spotkania mówiono o tzw. plecaku przetrwania, czyli niezbędnych rzeczach, które warto ze sobą zabrać. – Powinny się w nim znaleźć rzeczy, które umożliwią nam przetrwanie w sytuacjach kryzysowych, żeby funkcjonować, zabezpieczyć się w pierwszych godzinach lub dniach. 

Dobrym rozwiązaniem jest ukrycie się w piwnicach, które pozwolą zabezpieczyć się m.in. detonacjami. Warto takie obiekty wcześniej doposażyć w niezbędne przedmioty. 

Najważniejsze – nie panikować!

Naszym spotkaniem chcemy bardziej ostudzić opinię publiczną. Martwi mnie to, że media nas bardzo straszą wojną, jesteśmy atakowani różnymi negatywnymi informacjami. „Wojna u naszych granic” – słyszymy często takie slogany. A my tym naszym spotkaniem chcemy rozwiać pewne wątpliwości, uspokoić ludzi, pokazać, jak powinni się zachować w razie ewentualnych zdarzeń kryzysowych. Nie mamy zamiaru straszyć ludzi, chcemy ich rzetelnie przygotować. Chcemy zorganizować cykl spotkań – podkreślił Piotr Musiał.

Jednym z punktów programu była ożywiona dyskusja, a najciekawsze pytanie zostało nagrodzone książką współautorstwa Michała Bruszewskiego „Wojna rosyjsko-ukraińska. Pierwsza faza”.

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama