Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Międzynarodowy Dzień Książki w Przedszkolu im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach (galeria)

7 maja społeczność Przedszkola im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach obchodziła uroczyście Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Przedszkole nadesłało do redakcji relację z obchodów Dnia Książki:

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to wyjątkowa okazja do świętowania roli literatury w rozwoju i edukacji najmłodszych. W czasie celebracji tego święta warto skupić się na popularyzacji i rozpowszechnianiu książek dla dzieci, a także wspieraniu czytania dla dzieci, razem z dziećmi, w domu, w przedszkolu, w szkole, na pikniku czy podczas wizyty u dziadków. Bo przecież spędzanie czasu przy wspólnej lekturze, zwłaszcza takiej, która potrafi łączyć pokolenia, to wartość sama w sobie. Przekonywał o tym również Hans Christian Andersen, duński pisarz, autor niezapomnianych baśni, które od pokoleń zachwycają i inspirują dzieci na całym świecie. Wybór 2 kwietnia jako daty Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci nie jest przypadkowy. Jest to rocznica urodzin Hansa Christiana Andersena.

W Przedszkolu im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach Dzień Książki obchodziliśmy 7 maja. Obchody tego święta poprzedziliśmy wieloma przygotowaniami. W każdym tygodniu kwietnia przypominaliśmy z dziećmi literaturę znaną od pokoleń, rozmawialiśmy na temat jej treści, odgrywaliśmy scenki, wymyślaliśmy zagadki tematyczne. W każdej sali uporządkowaliśmy kąciki czytelnicze, naprawiliśmy uszkodzone książki i uzupełniliśmy je o nowe pozycje. W holu głównym przedszkola przygotowaliśmy wystawę prac zatytułowaną „Bohater mojej ulubionej książki”.

Gdy już przedszkole zostało odpowiednio przygotowane zaprosiliśmy dzieci do wspólnej zabawy. W każdej sali przedszkolnej była przygotowana stacja z zadaniem do wykonania. Po przejściu danej stacji każdy przedszkolak dostawał pieczątkę na „karcie zadań”. Uzbieranie wszystkich pieczątek gwarantowało nagrodę niespodziankę.

W sali „Pszczółek”, które są najmłodszymi dziećmi w przedszkolu panie zapoznały dzieci z historią Jasia i Małgosi. Zadaniem dzieci było ułożenie historyjki obrazkowej chronologicznie do wydarzeń. Następnie na dzieci czekały zawody w jedzeniu pierniczków. Zadanie byłoby proste gdyby nie to, że pierniczki znajdowały się na sznurku i trzeba było je zjeść bez użycia rąk. Zadanie okazało się nie lada wyzwaniem dla przedszkolaków. Towarzyszyło mu dużo radości i uśmiechu! Kolejną stacją było poznanie historii Czerwonego Kapturka. W sali dzieci 4-letnich „Jeżyków” dzieci nauczyły się słów krótkiej piosenki i dowiedziały się, jaka nauka z niej płynie. Stacja bajkowa w grupie 5-latków dotyczyła historii Kopciuszka. Zadanie konkursowe polegało na segregowaniu różnorodnych elementów z uwzględnieniem możliwości danej grupy wiekowej. Młodsze dzieci rozdzielały duże przedmioty, czyli kolorowy makaron i drewniane koraliki, starsze z kolei wybierały
i sortowały: zielony groch, czarną soczewicę oraz ciecierzycę. Ostatnia konkurencja odbywała się w grupie Skrzatów, najstarszych dzieci w przedszkolu. Prowadzący wcielili się w rolę bohaterów bajki pt. „O rybaku i złotej rybce”. Zadania, które wykonały dzieci miały na celu aktywizację ruchową, a także projekcję wyobraźni.

Najpiękniejsze, najbardziej wzruszające, nieoczywiste – baśnie prowadzą nas przez dawno zapomniane krainy, wielką historię świata literatury, dzięki czemu możemy odkrywać piękno zapisane w dziełach mistrzów. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to bardzo ważna inicjatywa, która inspiruje do podjęcia innych projektów, jak na przykład „Cała Polska czyta dzieciom”, czy „Bookcrossing – uwolnij książkę”, które są kultywowane cały rok w naszym przedszkolu.

materiał, tekst i zdjęcia: Karolina Malczuk, Przedszkole im. Zaczarowana Kraina w Rakowiskach
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama