Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Konik na biegunach” laureatem Festiwalu Najciekawszych Widowisk

Z przyjemnością informujemy, że Festiwal Najciekawszych Widowisk – Finał 23. Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych okazał się szczęśliwy dla Grupy Teatralnej "Konik na biegunach" Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu, która otrzymała wyróżnienie i nagrodę finansową.

Grupa Teatralna „Konik na biegunach” nadesłała relację z tego wydarzenia:

W dniach 23-25 kwietnia 2024 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbył się Festiwal Najciekawszych Widowisk – Finał 23. Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych jest wydarzeniem przeznaczonym dla dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych pracujących w szkołach, instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, a także przestrzeni pozainstytucjonalnej na terenie województwa lubelskiego. Organizatorem jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku.

W ciągu trzech dni na scenie zaprezentowało się 28 grup teatralnych z całego województwa lubelskiego, w tym grupa teatralna „Konik na biegunach” z SOSW w Zalutyniu jako jedyna z niepełnosprawnymi intelektualnie aktorami.

Aktorskim zmaganiom przyglądało się znamienite jury w składzie:
Roma Drozdówna – wieloletnia aktorka Teatru Andersena w Lublinie. Adeptka Teatru Muzycznego oraz Teatru Osterwy. W swojej karierze zagrała w ponad stu różnych spektaklach.
Beata Ziółkowska – aktorka, animatorka kultury, instruktorka teatralna, absolwentka Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice” oraz studium wokalno-aktorskiego „Qurtyna”. Koordynatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”.
Małgorzata Adamczyk – kierowniczka działu edukacji w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Absolwentka kierunków: filologia polska, wiedza o teatrze, reżyseria teatrów dzieci i młodzieży. Instruktorka teatralna, koordynatorka ogólnopolskich projektów dziecięcych i młodzieżowych.
Marcin Wąsowski – aktor, instruktor teatralny, scenarzysta, dramatopisarz i reżyser. Obecnie związany twórczo z lubelskimi grupami teatralnymi: Poławiacze Pereł, Teatr ITP, Teatr Bez Maski.

Grupa teatralna „Konik na biegunach” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zalutyniu otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę finansową za spektakl pt. „Śnienie” w reż. Olgi Kiepas i Barbary Brodackiej.

„Śnienie” jest podróżą przez trzy utwory literackie: „Mały Książę „, „Tajemniczy ogród” i „Alicja w krainie czarów „. Podróżą, w której przewodnik Królik prowadzi nas w rzeczywistość snu, gdzie spotykają się bohaterowie znani nam z książek w całkiem nowych okolicznościach. Jest to opowieść o przemianie, przejściu z dzieciństwa w dorosłość, o poszukiwaniu swojej tożsamości i własnego miejsca na ziemi. To opowieść jak ze snu Małego Księcia o stracie Róży, Róży/Alicji o wolności i ciekawości świata, o bezwzględności Królowej Kier wystawionej na śmieszność, a także o Lisie, który miał moc oswajania.

 

materiał: SOSW w Zalutyniu
tekst: Barbara Brodacka i Olga Kiepas
zdjęcia: CSK Lublin, Janusz Hołownia / SOSW Zalutyń
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama