Akcja, która zgromadziła kilkadziesiąt osób, miała na celu oczyszczenie lasów z zalegających w nich śmieci. Organizator – Bialskie Towarzystwo Łowieckie „Ponowa” – zadbał o worki i rękawiczki dla uczestników. Przez kilka godzin trwania akcji zebrano kilka ton śmieci, w tym plastikowe butelki, puszki, foliowe opakowania, opony i elementy wyposażenia domów. Na zakończenie czekał wspólny poczęstunek.
Do udziału w akcji przyłączyły się poszczególne koła łowieckie, członkowie rodzin myśliwych oraz ci, którym leży na sercu czysta okolica. Sprzątano w kilku lokalizacjach. Partnerem akcji były Lasy Państwowe.
W okolicach Rogoźnicy sprzątali: KŁ nr 12 Ogar, dzieci i młodzież z miejscowej szkoły oraz OSP Zasiadki.
– Już czwarty raz bierzemy udział w tej akcji. Przynosi to pozytywny skutek. Bardzo duża ilość śmieci jest wyrzucana do lasu, a my chcemy to uporządkować, żeby została zachowana ekologia – wyjaśnia prezes Koła Łowieckiego nr 12 Ogar w Białej Podlaskiej Jerzy Jakubiuk.
Myśliwi zadbali również o niespodzianki dla dzieci, m.in. własnoręcznie stworzona tematyczną kolorowankę, która powstała z inicjatywy Michała Wiśniewskiego. – Pomysł narodził się tydzień wcześniej. Stwierdziłem, że skoro znam się na grafice, to zrobię coś dla dzieci, które z nami sprzątają. Wymyśliłem, że zrobię kolorowankę i znalazła się ona na naszej stronie – wyjaśnia pomysłodawca.
Kolorowankę można pobrać ze strony:
https://ponowa18.pl/wydarzenia/swiatowy-dzien-ziemi-sprzatamy-las-wokol-nas-sobota-20-kwietnia-zapraszamy/
W Rokitnie spotkaliśmy Marcina Bielińskiego z BTŁ Ponowa. – Spotykamy się podczas akcji czwarty raz z rzędu. Zbieramy śmieci na kolejnym naszym obwodzie. W przyszłym roku został nam ostatni z obwodów i wtedy zaczniemy znów od pierwszego. W dalszym ciągu w lesie jest bardzo dużo rzeczy jednorazowych, ponieważ brak jest kaucji, która motywowałaby ludzi do przynoszenia butelek.
– To przepiękna akcji „Sprzątamy las wokół nas”. Tym razem bierze w niej udział siedem nadleśnictw, cztery powiaty, 28 kół łowieckich, które sprzątają 37 obwodów. Dołączył do nas po raz drugi Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz Stowarzyszenie Straż Ochrony Przyrody. Dodatkowo biorą udział dzieci z różnych szkół, ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich i harcerze. Co roku jest nas coraz więcej – przybliża szczegóły łowczy okręgu Biała Podlaska Sebastian Santus. – Rozmawiamy często o tym, co kieruje ludźmi, że wywożą śmieci do lasu… nie mam pojęcia!
Koło Łowieckie „Dąbrowa” Biała Podlaska – fot. Wojciech Kobylarz
materiał: Radio Biper
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk oraz zdjęcia nadesłane
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk