Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W nowym bloku przy Łomaskiej zamieszka setka bialczan

Przy ul. Łomaskiej w Białej Podlaskiej powstanie nowy blok komunalny, w którym znajdą się 24 mieszkania. Miasto pozyskało na ten cel znaczne dofinansowanie, a budowa może zacząć się jeszcze w tym roku.

Poprzez miejską spółkę ZGL złożyliśmy do banku gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie budowy bloku komunalnego z 24 mieszkaniami kwotą niemal 9 mln zł. Mamy gotowy projekt budowlany, po uzyskaniu dofinansowania spółka przeprowadzi przetarg na te nowe mieszkania przy ul. Łomaskiej. To będzie nowy dom dla kilkudziesięciu rodzin, nawet 100 bialczan – przybliża szczegóły inwestycji prezydent miasta Michał Litwiniuk

W listopadzie 2023 r. zakończyły się prace nad projektem budowlanym budynku wielorodzinnego z 24 lokalami mieszkalnymi z przeznaczeniem na najem komunalny. Projekt został zlecony i sfinansowany ze środków zabezpieczonych i przekazanych ZGL Sp. z o.o. przez Gminę Miejską Biała Podlaska. W zależności od wielkości danego mieszkania projektowane są różne układy pomieszczeń. W każdym z mieszkań znajduje się pokój dzienny wraz z aneksem lub oddzielną kuchnią, łazienki, garderoby. W większych mieszkaniach znajdują się dodatkowe pokoje.

Cały projekt to kwota 11 mln zł, to 24 mieszkania różnej wielkości – od 32 m2 do 70 m2. Będzie tam znajdował się również parking podziemny oraz winda we wszystkich kondygnacjach – wyjaśnia prezes spółki ZGL Wojciech Chilewicz.

Nowo zaprojektowany budynek poza lokalami mieszkalnymi będzie wyposażony w podziemny parking oraz windę od poziomu piwnicy do ostatniej kondygnacji nadziemnej, ułatwiając tym samym korzystanie z budynku przez matki z małymi dziećmi oraz przez osoby z niepełnosprawnościami. Projekt zawiera także kompleksowe zagospodarowanie działki, z którego skorzystają także mieszkańcy bloków przy ul. Łomaskiej 40 i 42.

W lutym 2024 r. Zakład Gospodarki Lokalowej Sp. z o.o. wystąpił do Banku Gospodarstwa Krajowego z wnioskiem o udzielenie wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat na realizację inwestycji. Po przesłaniu niezbędnych dokumentów i uzupełnieniu wniosku w dniu 12 kwietnia 2024 r. Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał informację, iż złożony wniosek spełnia wymagania do uzyskania finansowego wsparcia z Funduszu Dopłat określone w ustawie o finansowym wsparciu niektórych przedsięwziąć mieszkaniowych. Pozytywnie rozpatrzony wniosek przez BGK na dofinansowanie inwestycji budowy budynku wielorodzinnego opiewa na kwotę blisko 9 mln zł, co stanowi 80% wartości inwestycji. Pozostałe 20% wartości inwestycji zostanie zabezpieczone przed jej rozpoczęciem przez Miasto Biała Podlaska oraz Spółkę ZGL Sp. z o.o. Termin rozpoczęcia inwestycji jest zależny od przelewu środków z Banku Gospodarstwa Krajowego. Niewykluczone, że może to nastąpić jeszcze w roku 2024.

 

materiał: tekst i grafika: rzecznik Gabriela Kuc-Stefaniuk, UM Biała Podlaska
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

2 odpowiedzi

  1. A czy ilość miejsc parkingowych jest taka jak na przedstawionych wizualizacjach? Wiem że to jest wizualizacja ale nie powinno być więcej ?

  2. Super ! Można by jeszcze coś pomyśleć o losie mieszkańców ul. Wąskiej , którzy muszą żyć w tych obskurnych 3-ch starych ruderach. Anka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama