Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

III Konferencja Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych „Naukowo na Ludowo” w Hrudzie (galeria)

6 kwietnia Klub Kultury w Hrudzie powitał w swoich progach uczestników III Konferencji Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych "Naukowo na Ludowo".

Organizatorem wydarzenia jest Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Lublinie, a dokładnie grupa nauczycieli metodyków przedmiotów przyrodniczych: geografów, biolodzy, chemicy i fizycy. Przybyli zarówno nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych jak i średnich z różnych zakątków województwa lubelskiego i spoza jego granic, m.in. z Chełma, Zamościa, Hrubieszowa, Białej Podlaskiej, Łukowa, Hruda, również z Łodzi.

Zgromadzonych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej Agnieszka Borodijuk, która opowiedziała o działalności ośrodka oraz jego pracowni znajdujących się na „Szlaku Ginących Zawodów”.

Znajdujemy się w Pracowni Tkackiej im. Stanisławy Baj w Hrudzie, na „Szlaku Ginących Zawodów”. To wszystko dzięki mojej poprzedniczce Bożenie Pawlinie-Maksymiuk, która stworzyła taki szlak. Mamy osiem pracowni wokół miasta, co nie jest takie proste, bo od jednej pracowni do kolejnej jest po kilkadziesiąt kilometrów. Są to: Pracownia Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, Pracownia Plecionkarstwa w Woskrzenicach Dużych, Pracownia Tkacka w Hrudzie, Pracownia Koronkarstwa w Sitniku, Pracownia Plastyki Ludowej w Styrzyńcu, Pracownia Zdobnictwa Ludowego w Worońcu, Pracownia Pieśni i Tańca w Sworach i Pracownia Obrzędowości i Gwary w Dokudowie. Na co dzień one funkcjonują, są stałe zajęcia dla dzieci i dorosłych, przyjmujemy również grupy. Nasze pracownie żyją – mówiła dyrektor GOK Agnieszka Borodijuk, zachęcając jednocześnie do korzystania z oferty pokazów i warsztatów. – Mamy co pokazywać i czym się chwalić.

W programie konferencji znalazły się prelekcje:
– Jacek Podkościelny „Podlasie jako pogranicze geograficzne i przyrodnicze”
– Iwona Kryczka „Regiony etnograficzne – jak poznawać nasze dziedzictwo?”
– Beata Świderska-Jaroć „Zioła terenów Lubelszczyzny”
– Anna Mikołajewska „Wykorzystanie roślin w terapii”
– Andrzej Mazurkiewicz „Wpływ promieniowania jonizującego na organizmy żywe”

 

oraz sesje warsztatowe:
– Agata Świdzińska „Lalki motanki w kulturze ludowej”
– Agnieszka Demidowicz i Renata Rudawska „„Jak to ze lnem było?” Pokaz tkania pereborów”.

To trzecia konferencja organizowana wspólnie przez nauczycieli metodyków LSCDN. Co roku mamy inny przewodni tytuł, w tym roku „Naukowo na ludowo”, co jest też związane z jubileuszem województwa lubelskiego. Dzisiaj więc wszystko o Lubelszczyźnie. Skoro mamy jubileusz to chciałyśmy troszeczkę inaczej mówić o naszym regionie, etnograficznie, żeby poznawać dziedzictwo Lubelszczyzny. Łączymy tradycję ze współczesnością, może dzisiaj nam się to uda  – wyjaśniła Beata Świderska-Jaroć, nauczyciel metodyk z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, która tego dnia wygłosiła prelekcję „Zioła terenów Lubelszczyzny”. Zapytana o powód lokalizacji konferencji właśnie w Hrudzie, na terenie gminy Biała Podlaska, pani Beata odpowiedziała: – Nie było lepszego miejsca. Tutaj się zbiera cała etnografia, kultura regionu, to serce tego regionu. 

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama