Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Biała Podlaska: Solidarność w „czerwonej” satyrze – spotkanie z Dariuszem Magierem

Było to pierwsze w bialskiej bibliotece otwarte wydarzenie zorganizowane w ramach cyklicznego projektu „Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989".

21 marca 2024 roku o godzinie 17.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprosiła na wyjątkowe wydarzenie. W ramach partnerstwa z Uniwersytetem w Siedlcach odbyło się spotkanie z dr hab. Dariuszem Magierem. Zebrani rozmawiali o walce komunistów z opozycją solidarnościową, prowadzoną przez nich przy pomocy rysunków satyrycznych. Mające na celu ośmieszenie środowiska „Solidarności” rysunki rozprowadzane były przez komunistyczna partię w latach 1980-1982 na terenie ówczesnego województwa bialskopodlaskiego.

Dariusz Magier urodzony w 1971 r. w Białej Podlaskiej, jest historykiem i archiwistą. Specjalizuje się w historii najnowszej i archiwistyce. W latach 1995-2016 pracował w Archiwum Państwowym w Lublinie, od 1997 r. na stanowisku kierownika Oddziału w Radzyniu Podlaskim. W latach 2005–2013 zatrudniony na stanowisku adiunkta w Instytucie Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W latach 2014–2016 profesor nadzwyczajny w Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. W latach 2016–2017 dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie. Od 2016 r. profesor uczelniany UPH w Siedlcach, od 2020 r. dyrektor Instytutu Historii tej uczelni.

Przez całe życie zawodowe zajmowałem się komunistami, więc rodzenie się „Solidarności” chciałem pokazać od strony zwalczania jej przez partię komunistyczną także przy pomocy satyry. W archiwum państwowym natrafiłem na cykl rysunków satyrycznych, które partia rozprowadzała w społeczeństwie. Miały one ośmieszać opozycję – powiedział gość bialskiej biblioteki.

Spotkanie pod hasłem „Zwalczanie opozycji i „Solidarności” przy pomocy rysunków satyrycznych rozprowadzanych przez partię komunistyczną w województwie bialskopodlaskim (1980-1982)” było pierwszym otwartym wydarzeniem w ramach projektu „Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989″. Poprzez działania planowane w ramach cyklu spotkań, uczestnicy zyskają wiedzę na temat działalności Solidarności na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989.

Profesor Magier opowiedział o wydarzeniach z czasów „demokracji  ludowej”, jak powiedział: – Kiedy proletariat pił szampana ustami swoich przedstawicieli. Co ciekawe, jest to stwierdzenie aktualne w odniesieniu do każdej demokracji pośredniej. Prelegent kompetentnie i zarazem przystępnie dla publiczności mówił o mechanizmach walki peerelowskiej władzy z opozycją, poprzez próby jej ośmieszania za pomocą satyrycznych rysunków. Po przedstawieniu historycznego tła zainstalowania się komunistów na szczycie struktury polskiego państwa, omówił satyryczny aspekt prowadzonej przez nich propagandy antysolidarnościowej. Wykładowi towarzyszył pokaz multimedialny, prezentujący reprodukcje oryginalnych rysunków z początku lat 80. XX wieku, pochodzących z archiwów komitetów wojewódzkich Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Białej Podlaskiej, Siedlcach i Lublinie.

Na spotkanie z Dariuszem Magierem w bialskiej bibliotece przybyli bialczanie zainteresowani historią regionu. Mogli nie tylko uczestniczyć w ciekawym wykładzie i multimedialnym pokazie, opartym na materiałach z wieloletniej pracy prelegenta. Można było też zadać pytanie i wziąć udział w dyskusji. Z możliwości tej skorzystał znany bialski artysta Mieczysław Skalimowski. Jako rysownik w okresie PRL uaktywniał się również na polu sztuki satyrycznej, ale po stronie solidarnościowej opozycji. Ciekawie opowiedział o własnych doświadczeniach z komunistyczną władzą w związku z działalnością artystyczną. Zaprezentował również swoje ówczesne prace o wymowie politycznej, których publikację zablokowała cenzura.

Spotkanie z Dariuszem Magierem pod hasłem „Zwalczanie opozycji i „Solidarności” przy pomocy rysunków satyrycznych rozprowadzanych przez partię komunistyczną w województwie bialskopodlaskim (1980-1982)”, jako wydarzenie w ramach projektu „Wokół Okrągłego Stołu. Solidarność na terenie południowego Podlasia w latach 1980-1989″, zostało dofinansowane ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

 

 

materiał: Radio Biper
opracowanie: Jan Kowalski

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama