Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Międzyrzecu wystartowali spod muralu Żołnierzy Wyklętych (film)

Na Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych do Międzyrzeca Podlaskiego w dniu 3 marca zaprosiło Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej. Uczestnicy przebiegli symboliczny dystans 1963 metrów.

Bieg rozpoczął się przy muralu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych, umieszczonym na jednym z bloków przy ul. Kościelnej w Międzyrzecu Podlaskim. Biegacze w pamiątkowych koszulkach pokonali dystans 1963 metrów, stanowiących datę śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego poległego w walce czynnej – Józefa Franczaka pseud. Lalek.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji „Tropem Wilczym” jest Fundacja „Wolność i Demokracja” z siedzibą w Warszawie. Impreza odbywa się każdego roku jednocześnie w kilkuset miejscowościach. Jej ideą jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Na mecie czekały medale.

Zainteresowanie biegiem z roku na rok jest coraz większe. Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania, bardzo się cieszymy. Było zamówionych ponad 150 pakietów [koszulki, medale i gadżety – przyp. red.] i zabrakło! Na przyszły rok będzie ich na pewno więcej – zapewniał wicestarosta bialski Janusz Skólimowski. – To cenna inicjatywa, której jako Starostwo Powiatowe byliśmy prekursorami na terenie powiatu bialskiego. Ludzie się do tego garną, chcą pamiętać i to jest ważne. Chcemy uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, tych, którzy w czasach głębokiego komunizmu potrafili się sprzeciwić  temu imperium zła, które zawłaszczało naszą Ojczyznę, i które teraz znowu podnosi głowę i straszy nas zaraz za wschodnią granicą.

 

materiał: Radio Biper Międzyrzec Podlaski / Powiat Bialski
zdjęcia: Radio Biper
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama