Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Bialskim Centrum Kultury wystawa fotografii „Kolej w obiektywie”

W Galerii 1 Piętro Strefa Sztuki przy ul. Warszawskiej 11 swoje prace zaprezentowali: Maciej Józefczuk, Paweł Kaszewski, Szymon Kiryczyński i Piotr Szymborski.

W poniedziałek 4 marca o godz. 13.00 w galerii Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego odbył się wernisaż wystawy fotografii uczniów Zespołu Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach. Na wystawę zaprosili: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, Bialskie Centrum Kultury, Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach.

Stoję przed państwem nie jako nauczyciel i osoba, która przyczyniła się do organizacji tej wystawy, ale przede wszystkim jako pasjonat. Z wielką radością obserwowałam, jak z zainteresowań i marzeń rodzi się sztuka. To co dzisiaj obserwujemy, to jest sztuka. Mamy niepowtarzalną okazję świętować talent, ciężką pracę i niezwykłą kreatywność moich uczniów, którzy przez obiektyw aparatu uchwycili piękno i dynamikę świata kolei – powiedziała podczas otwarcia wystawy opiekunka młodych artystów Małgorzata Trębicka-Żuk, nauczycielka w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach.

Maciej Józefczuk, Paweł Kaszewski, Szymon Kiryczyński i Piotr Szymborski fotografią kolejową pasjonują się od 2019 roku. Zgodnie podkreślają, że koleją interesują się od dzieciństwa. Teraz z przyjemnością i satysfakcją utrwalają na swoich zdjęciach współczesny tabor kolejowy oraz infrastrukturę. – Można się wtedy wyciszyć i odciąć od zatłoczonego świata, a każde zdjęcie, czy też film, ma własną historię, którą zawsze miło się później wspomina – opowiadał o swojej twórczej pracy Szymon Kiryczyński. Do fotografowania kolei inspiruje ich przede wszystkim oryginalne piękno i niepowtarzalny charakter lokomotyw. Nie mieli już możliwości utrwalenia uroków parowozów, które bezpowrotnie przeminęły. Jednak w licznych i zróżnicowanych typach nowoczesnych lokomotyw odnaleźli niepowtarzalne piękno, a swój zachwyt utrwalają w postaci wykonywanych z niezwykłą pomysłowością i starannością zdjęć.

Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Małaszewiczach to placówka z ponad 50-letnią tradycją. Szkoła powstała w 1971 r. jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Pracujących i przekształciła się z biegiem lat w Zespół Szkół Kolejowych, a następnie w 2000 r. w Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Małaszewiczach. Obecnie w ZS funkcjonują trzy typy szkół: Technikum, Branżowa Szkoła I stopnia oraz Liceum Ogólnokształcące o profilu służby mundurowe (Straż Graniczna). W ramach technikum aktualnie uczniowie pobierają naukę na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik pojazdów kolejowych, technik eksploatacji portów i terminali oraz technik informatyk. W ramach szkoły branżowej funkcjonuje kierunek magazynier-logistyk, a od roku szkolnego 2024/25 planowane jest uruchomienie specjalności mechanik pojazdów kolejowych.

Dzięki postawieniu na wysoki poziom kształcenia oraz na unikatowe kierunki, przede wszystkim związane z branżą kolejową, szkoła i jej uczniowie osiągają wiele sukcesów i doceniani są na arenie krajowej. Ponadto placówka od zawsze wspierała talenty swoich uczniów, czego przykładem jest promowanie pasji fotograficznej Piotra, Macieja, Pawła i Szymona. Ci młodzi ludzie to uczniowie technikum o profilu technik pojazdów kolejowych, a prywatnie zapaleni miłośnicy transportu szynowego i fotografii kolejowej.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcia: Jan Kowalski
opracowanie: Jan Kowalski

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama