Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Szkolne eliminacje do wojewódzkiego konkursu czytelniczego w wisznickim liceum

„Józef Ignacy Kraszewski - jego życie i dzieło” to tytuł Wojewódzkiego Konkursu Czytelniczego organizowanego od wielu lat przez pracowników Muzeum J. I. Kraszewskiego w Romanowie.

Konkurs odbywa się on już po raz 43 i przeprowadzany jest na dwóch etapach: etap I – eliminacje szkolne oraz etap II – finał, który odbędzie 19 marca  w romanowskim muzeum, w dniu imienin Józefa. Konkurs skupia młodzież ze szkół średnich województwa lubelskiego, zainteresowanych osobą i twórczością pisarza.

27 lutego w szkolnej czytelni Liceum Ogólnokształcącego im Wł. Zawadzkiego w Wisznicach odbyły się szkolne eliminacje  do konkursu, którego celem jest popularyzacja wiedzy o życiu i twórczości J. I. Kraszewskiego wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, budzenie zainteresowania imponującym dorobkiem i rolą pisarza w kulturze narodowej.

Józef Ignacy Kraszewski, polski pisarz, historyk i publicysta, to postać zasługująca na szczególne upamiętnienie. Jego twórczość obejmuje szeroki zakres zainteresowań, szczególnie literackich. Pisał przede wszystkim powieści, w tym historyczne, ale też utwory poetyckie. Dzięki jego pióru czytelnicy mogą przenieść się w różne epoki historyczne i zanurzyć w barwnej historii Polski.

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele dziedzin życia codziennego jest poddawanych nowoczesnym technologiom, niezmiennie istnieje potrzeba pielęgnowania zamiłowania do czytania i zachowywania dziedzictwa kulturowego regionu. Jednym z doskonałych środków do tego celu są organizowane konkursy czytelnicze, które nie tylko rozwijają umiejętności poznawcze, ale także poszerzają wiedzę uczestników o różnorodne dziedziny literatury i poznawania dziedzictwa naszej „małej Ojczyzny”. Na szkolnym etapie konkursu czytelniczego, zorganizowanego w hołdzie dla twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, uczniowie mają okazję zgłębić bogactwo polskiego dziedzictwa literackiego.
Podczas eliminacji młodzież z wisznickiego liceum musiała wykazać się znajomością życiorysu pisarza oraz  obowiązkowych lektur, tj.: Wincentego Danka, „J. I. Kraszewski. Zarys biograficzny” oraz dwóch powieści J.I.Kraszewskiego: „Staropolska miłość. Urywek pamiętnika spisany przez Józefa Ignacego Kraszewskiego” i „Historia Sawki”.
Z konkursowymi zadaniami najlepiej poradziła sobie uczennica klasy IVa Aleksandra Dragan, która reprezentować będzie szkołę w Romanowie. Drugą lokatę zajęła Nikola Prokurat z I d, a III miejsce – Dominika Osypiuk z IVa.

Szkolny etap konkursu czytelniczego o Józefie Ignacym Kraszewskim staje się nie tylko próbą wiedzy, lecz także platformą do rozwoju intelektualnego i społecznego uczniów. Dzięki temu wydarzeniu, młode pokolenie ma szansę odkryć piękno polskiej literatury i poszerzyć horyzonty swojej wiedzy, jednocześnie rozwijając w sobie zamiłowanie do czytania.

 

materiał i zdjęcia: LO Wisznice
opracowanie: Jan Kowalski

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama