Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Bialski FRESHBRUK wśród beneficjentów preferencyjnych pożyczek na rozwój inwestycji (galeria)

23 lutego Partnerzy Finansujący Funduszu Powierniczego Województwa Lubelskiego w obecności marszałka Jarosława Stawiarskiego uroczyście podpisali pierwsze umowy o preferencyjne pożyczki na inwestycje początkowe oraz produkcyjne z siedmioma przedsiębiorcami z naszego regionu. Wśród beneficjentów F.H.U. FRESHBRUK Piotr Beń z Białej Podlaskiej. Łączna wartość podpisanych umów to blisko 3,7 mln zł. Środki te pochodzą z Działania 2.6 Inwestycje rozwojowe w MŚP Funduszy Europejskich dla Lubelskiego 2021-2027.

Uroczystość była możliwa dzięki realizacji projektu „Fundusz Powierniczy Województwa Lubelskiego” na podstawie umowy zawartej 14 kwietnia 2023 r. pomiędzy Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie (LAWP). Strumień funduszy przeznaczonych na pożyczki unijne to 288 mln zł.

Przypomnijmy, że 23 listopada 2023 r. BGK podpisał pierwsze w kraju umowy operacyjne o łącznej wartości 125 mln zł z Partnerami Finansującymi, tj.:
• Fundacją Puławskie Centrum Przedsiębiorczości,
• Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A.,
• Lubelską Fundacją Rozwoju,
• Polską Fundacją Przedsiębiorczości,
• Polskim Funduszem Gwarancyjnym.

Na podstawie zawartych 23 lutego umów Partnerzy Finansujący przekażą pierwsze pożyczki w wysokości od 250 tys. zł do 1 mln zł przedsiębiorcom z naszego regonu.

Pożyczka rozwojowa to maksymalnie 2 mln zł. Przedsiębiorstwa będą mogły przeznaczyć kwotę na inwestycje związane z wprowadzeniem na rynek nowych produktów, usług czy technologii lub udoskonalenie już istniejących. Pieniądze można wydać zarówno na środki trwałe, jak maszyny i urządzenia oraz zakup wartości niematerialnych i prawnych. Pożyczkę można uzyskać na maksymalnie 10 lat i skorzystać z rocznej karencji w spłacie. Oprocentowanie jest preferencyjne i stałe, bo utrzymane na poziomie 2% rocznie. Jest to instrument finansowy przeznaczony dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm.

Z pożyczki mogą także skorzystać firmy nowopowstałe i powracające na rynek. Przedsiębiorstwa istniejące nie dłużej niż 3 lata mogą ubiegać się o umorzenie nawet 25% kapitału pożyczki, co ma na celu ułatwienie pierwszych lat działalności. To również szansa dla firm powracających na rynek po uprzedniej likwidacji.

Pieniądze na rozwój

Dzięki uzyskanym pożyczkom siedmiu przedsiębiorców z naszego regionu (m.in. z Lublina, Bukowej w pow. biłgorajskim, Tarnogrodu, Białej Podlaskiej oraz Momot Górnych w pow. janowskim) będzie mogło realizować inwestycje początkowe. Przedsiębiorcy działają w różnych branżach: budowlanej, transportowej, mechanicznej i medycznej. Zrealizują przedsięwzięcia związane z wyposażeniem firm (w tym w nowoczesne technologie IT) w celu wprowadzania na rynek nowych lub udoskonalonych produktów/usług/technologii, a także zwiększą zdolności produkcyjne lub wprowadzą zmianę technologii produkcji. Pożyczki umożliwią również wdrożenie inwestycji produkcyjnych wprowadzających innowacje produktowe, procesowe, marketingowe lub organizacyjne.

Środki na kwotę blisko 3,7 ml zł przeznaczone zostaną na precyzyjnie przemyślane i zaplanowane inwestycje. Pieniądze zostaną wydane zarówno na zakup nowoczesnych, specjalistycznych maszyn i urządzeń, budowę infrastruktury magazynowej, zwiększenie bazy produkcyjnej, jak i na nabycie środków transportu. Jestem przekonany, że to wzmocnienie konkurencyjności pozwoli szybciej reagować na rodzące się potrzeby oraz preferencje obecnych i przyszłych klientów, a jednocześnie będzie stymulować czynniki rozwojowe gospodarki regionu – mówił marszałek Jarosław Stawiarski.

Uzyskane wsparcie zostanie przeznaczone m.in. na zakup wycinarki laserowej, zakup samochodu specjalistycznego posiadającego żuraw z udźwigiem do 8 ton i wysięgiem do 30 metrów, zakup koparki wraz z materiałami do budowy ogrodzeń, zakup nowoczesnego autobusu czy też budowę hali magazynowo-sprzedażowej oraz zakup towaru handlowego.

Lista podmiotów, które otrzymały wsparcie:

1) F.H.U. FRESHBRUK Piotr Beń z Białej Podlaskiej.
2) Sklep branży przemysłowej, części zamiennych do ciągników i maszyn rolniczych Jan Łebko z Tarnogrodu.
3) KRIS-SPAW Krystian Małek z Bukowej.
4) Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe KAMEL Paweł Gryczka z Lublina.
5) POWER-DACH Sp. z o.o. z Lublina.
6) WEMA Piotr Szmuryło z Lublina.
7) DOMINIKA ZIOŁO Praktyka Lekarsko-Dentystyczna z Momot Górnych (pow. janowski).

 

materiał, tekst i zdjęcia: Anna Nycz, Zespół Prasowy Kancelarii Marszałka, UMWL w Lublinie
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama