Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W bialskiej bibliotece Jan Maraśkiewicz opowiedział o drewnianym budownictwie wiejskim na Podlasiu

Gość Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej blisko 40 lat był mianowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków kierownikiem delegatury w Białej Podlaskiej.

W dniu 22 lutego o godz. 17.00 w Dziale Wiedzy o Regionie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie z Janem Maraśkiewiczem. Hasłem wydarzenia było „Drewniane budownictwo wiejskie na Podlasiu”. Wstęp na spotkanie był wolny.

Wydarzenie uświetnił swoją obecnością Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk, który w uznaniu zasług prelegenta dla miasta powiedział m.in.: – W ubiegłym roku, kiedy jako prezydent miasta miałem zaszczyt reprezentować naszą lokalną społeczność i miejski samorząd podczas uroczystości w Muzeum Narodowym na Zamku Królewskim w Lublinie, gdy z rąk wiceministra kultury odbierałem laur konserwatorski za naszą pracę nad rewaloryzacją założenia zamkowo-parkowego Radziwiłłów powiedziałem, że wśród wielu osób, które przyczyniły się do tego sukcesu naszej miejskiej społeczności, w pierwszej kolejności trzeba wymienić konserwatora zabytków.

Jan Maraśkiewicz ukończył liceum plastyczne w Nałęczowie oraz historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Blisko 40 lat był mianowanym przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków kierownikiem delegatury w Białej Podlaskiej. Na emeryturę odszedł w 2021 r.

Przez blisko cztery dekady przy jego udziale zrealizowano wiele projektów. Część z nich została wyróżniona Laurami Konserwatorskimi: pałace w Cieleśnicy i Janowie Podlaskim, cerkwie w Kobylanach i Sławatyczach czy zachodnie skrzydło pałacu w Radzyniu Podlaskim.

Jest autorem i współautorem wielu opracowań, m.in.: Leśna Podlaska: architektura kościoła (Biała Podlaska, 1983), Zabytkowe cmentarze i mogiły w Polsce: województwo bialskopodlaskie (Warszawa, 1995), Parafia p.w. św. Anny Biała Podlaska (Biała Podlaska, 2000), Drewniane budownictwo sakralne: powiat Biała Podlaska (współautor Aneta Semeniuk, Lublin, 2001), Sanktuaria Południowego Podlasia (współautor Aneta Semeniuk, Biała Podlaska, 2003), Drewniana architektura północnej części Euroregionu Bug (współautor Aleksander Baszkow, Biała Podlaska, 2006), Biała Podlaska: dzieje miasta i kościoła p.w. św. Anny od XV wieku do 1945 roku (Biała Podlaska, 2007), Drewniana architektura sakralna południowego Podlasia – północnej części województwa lubelskiego (Biała Podlaska, 2019). Jego teksty i fotografie znajdują się w wielu informatorach turystycznych z naszego regionu.

Bohater wieczoru rozpoczął swój wykład słowami: – Lubię nasz region, jego krajobraz kulturowy i tradycje ludowe, które są podstawą naszego dzisiejszego spotkania – i przez całe spotkanie zgromadzona publiczność mogła się o tym przekonać. Prelegent nie tylko z wielką kompetencją mówił, ale też wykazał ogromne zaangażowanie emocji w temat wykładu. Publiczność doceniła to gromkimi brawami.

Na spotkanie z Janem Maraśkiewiczem w bialskiej bibliotece przybyło bardzo wielu bialczan, zainteresowanych historią regionu. Mogli nie tylko uczestniczyć w ciekawym wykładzie i multimedialnym pokazie, opartym na materiałach z wieloletniej pracy prelegenta. Można było też zadać pytanie i wziąć udział w dyskusji.

 

materiał: Radio Biper
zdjęcia: Jan Kowalski
opracowanie: Jan Kowalski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama