– Profesjonalista w działaniu, społecznik, sportowiec, ale przede wszystkim kandydat stąd, związany z gminą od wielu lat, nie od roku – przedstawił kandydata rozpoczynając tym samym konferencję Mariusz Trzeciak.
Kandydat na urząd wójta Gminy Biała Podlaska Konrad Gąsiorowski podczas spotkania z dziennikarzami zaprezentował najważniejsze punkty swojego programu, które zamierza realizować, jeśli zdobędzie poparcie wyborców i rozpocznie pracę stając na czele gminnego samorządu. – Dlaczego startujemy? Ponieważ ludzie chcą zmian gruntownych, w radzie gminy, na stanowisku wójta i w radzie powiatu. Jako bezpartyjny komitet przedkładamy listę kandydatów do rady powiatu bialskiego, aby ta współpraca układała się lepiej – mówił.
Wśród priorytetów wymienia:
1. Plan budowy i utrzymania dróg wraz z infrastrukturą obejmujący nawierzchnie, chodniki, kanalizację i wodociągi. – Chcemy, aby te inwestycje odbywały się w sposób uporządkowany, zgodnie z kanonami inżynieryjnymi. Plan potrzebny jest też po to, by ludzie wiedzieli, kiedy i gdzie powstanie dana droga, żeby później można było rozliczyć władze z obietnic – argumentował Gąsiorowski.
2. Środki zewnętrzne – 50 mln dofinansowania, które pozyskało do tej pory kierowane przez kandydata gminne biuro ds. pozyskiwania funduszy zewnętrznych. Środki zostały wykorzystane na takie inwestycje jak żłobek, nowe drogi, sieci wod-kan, odnowę zabytków, w tym zapomniane obiekty grobownictwa wojennego, remont świetlic nawet w najmniejszych miejscowościach. Kandydat zamierza utworzyć dział rozwoju gminy, który będzie koordynował działanie istniejącej komórki z innymi referatami urzędu.
3. Ogólny plan zabudowy gminy. Plan ma zapewnić mieszkańcom lokalizację inwestycji zgodnie z ich oczekiwaniami i potrzebami.
4. Usprawnienie gospodarowania odpadami i instalacją wodociągową. Kandydat zamierza czynić starania, by mieszkańcy płacili mniej za zużycie wody i śmieci, w związku z czym planuje remont istniejących ujęć wody i budowę nowych oraz wprowadzenie realnych obniżek za kompostowanie odpadów.
5. Przyjazny urząd z salą obsługi na parterze oraz otwarcie biura programu Czyste Powietrze.
6. Wykorzystanie położenia geograficznego. – Gmina Biała Podlaska to piękne miejsce do zamieszkania. Ale powinna być również przyjaznym miejscem dla inwestorów. Grzechem byłoby niewykorzystanie potencjału, jaki w nas drzemie. Chcemy skupić grunty, uzbroić je i ściągnąć do nas inwestorów, którzy zainwestują w centra logistyczne czy powierzchnie magazynowe – przybliżył plany Konrad Gąsiorowski.
7. Oferta sportowa i społeczna. – Boli mnie to, że nasza gmina przeznacza całe 15 tys. zł na sport we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Sam osobiście wydałem w poprzednim roku więcej pieniędzy, niż gmina, której budżet będzie sięgał około 100 mln zł – mówił kandydat, który zamierza starać się o środki na budowę boisk i hali sportowej. Planuje również przywrócenie domu seniora i zapewnienie bezpłatnego korzystania z basenu dzieciom z biedniejszych rodzin.
Konrad Gąsiorowski przedstawił podczas konferencji kandydatów na radnych. Wśród nich Adam Platewicz, który powalczy o fotel w radzie powiatu bialskiego.
materiał: Radio Biper Gmina Biała Podlaska
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk
Jedna odpowiedź
Potocznie populizm oznacza działanie zmierzające do zdobycia władzy i wpływów poprzez schlebianie oczekiwaniom społecznym i składanie obietnic. Populizm jest w nauce najczęściej oceniany negatywnie jako wypaczenie demokracji. Kandydat przedstawił kolorowankę dla dorosłych epatując hasłem „Gmina zasługuje na zmiany”. Dobrze byłoby w czasie kampanii dołożyć inne hasła, np. „By żyło się lepiej”, „Damy radę” . Znaczą tyle samo co powtarzane już hasło, a mogą się przykleić do części wyborców, bo przecież obiecują a nie pokazują.