Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W bialskiej bibliotece zagościł autor opowieści o Bugu i jego osobliwościach

Spotkanie z przyrodą otaczającą jedną z najciekawszych rzek, nie tylko Podlasia, wydarzyło się za sprawą pisarza i fotografa przyrody Macieja Cmocha. Autor książki opowiedział o urokach Bugu i związanych z nim ciekawostkach.

W dniu 20 lutego o godzinie 18.00 w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Maciejem Cmochem, promujące jego najnowszą książkę „Bug. Opowieści o rzece, łęgach, piachach, łąkach, starorzeczach i mokradłach, a także o życiu zwierząt i ludzi w meandry dzikiej rzeki zaplątanych”.

Pisząc tę książkę chciałem na przykładzie Bugu pokazać, jak rzeka wpływa na obszar, przez który płynie. Jak oddziałuje na ludzi, którzy zdecydowali się osiedlić w sąsiedztwie wody, na świat roślin i zwierząt, zwłaszcza ptaków. Przedstawiłem tu moje osobiste spojrzenie na te relacje. Spojrzenie fotografa przyrody, ornitologa i regionalisty – tak zapraszał do podróży wraz z nurtami niezwykłej rzeki autor książki o Bugu.

Maciej Cmoch to siedlczanin. Urodził się w 1989 r. Z wykształcenia jest biologiem, z zamiłowania przyrodnikiem. Napisał wcześniej także książkę „Ptaki za miedzą”. Zawodowo prowadzi badania ptaków i dba o ich ochronę. Związany jest z Towarzystwem Przyrodniczym „Bocian”. Uczestniczył w projektach czynnej ochrony, m.in. błotniaka łąkowego, kulika wielkiego, pustułki i płomykówki. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią przyrodniczą. Najchętniej fotografuje zarówno podporządkowaną człowiekowi naturę terenów wiejskich, jak i wciąż dziką przyrodę nieuregulowanych rzek. Na ptaki patrzy przez pryzmat otoczenia, w jakim żyją.

Bug kojarzył mi się głównie ze wspomnieniami starszych członków rodziny. Ten rzeczywisty płynął gdzieś daleko i widywałem go jedynie okazyjnie, najczęściej z mostu. Dopiero zainteresowania przyrodnicze sprawiły, że zacząłem regularnie pojawiać się w dolinie. Z lornetką, aparatem, autem, pieszo lub kajakiem – przyrodnik i pisarz wspominał pierwsze kontakty z Bugiem.

Jest w tej rzece coś niezwykłego. Przede wszystkim jest duża, długa i szeroka, a jednocześnie dzika, nieokiełznana. Jest też rzeką graniczną, stanowi faktyczną granicę między trzema państwami, a jednocześnie osią pogranicza kulturowego. Różnorodność kulturowa idzie w parze z różnorodnością biologiczną. Dzika rzeka tworzy wyspy, piaszczyste ławice, odsypiska, namuliska, starorzecza i strome skarpy. Rozlewa się na łąki, mokradła i cieniste łęgi. Tworzy ogrom siedlisk dla wielkiej liczby organizmów, od grzybów przez bezkręgowce, płazy, ptaki, na ssakach kończąc. Rzeka i człowiek tworzą krajobraz niezwykle dynamiczny, zmienny w czasie i przestrzeni – stwierdził autor opowieści o Bugu i jego osobliwościach.

Dla licznie zgromadzonych uczestników spotkanie autorskie z Maciejem Cmochem było okazją do poznania okoliczności powstania jego książki. Okazało się również niecodzienną możliwością poznania kulisów warsztatu pracy nad tego typu opracowaniami. Była to także możliwość by zadać pytania, zakupić książkę i zdobyć dedykację oraz autograf autora, a także zrobić pamiątkowe zdjęcie.

 

materiał: Wydawnictwo Paśny Buriat, Radio Biper
zdjęcia: Jan Kowalski
opracowanie: Jan Kowalski

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama