W czasach opanowanych przez social media i szeroko pojęty Internet priorytetem jest to, by stworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie młode pokolenie może spędzić swój wolny czas w sposób zintegrowany, jakościowy i twórczy. Niezwykle ważne jest zapewnianie równowagi pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym, dlatego jak co roku pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury oraz Gminnej Biblioteki Publicznej przygotowali zróżnicowany program ferii, by dzieci mogły rozwijać swoje zainteresowania, a także zdobywać nowe umiejętności.
Poniedziałki zarezerwowane były na wspólne seanse dla dzieci w Małym Kinie. Nie zabrakło również zajęć plastycznych prowadzonych przez instruktor plastyki GOK Bożenę Kaczmarek. Uczestnicy wykonali kolorowe, oryginalne miseczki, zapoznali się także z techniką z rodzaju papieroplastyki, jaką jest quilling, tworząc piękne ramki na zdjęcia, a z okazji Walentynek przygotowali jedyne w swoim rodzaju ozdobne serduszka. Pełni pomysłowości i entuzjazmu zanurzyli się w świat plastyki, który pozwala wyrażać siebie, rozwijać twórczą postawę i pozytywnie wpływa na regulację emocji. Zaangażowanie, precyzja oraz cierpliwość uczestników okazała się kluczem do artystycznego sukcesu.
W czasie zimowej laby znalazł się również czas na e-sportową rywalizację pod postacią turnieju FIFA, nad przebiegiem którego czuwał Arkadiusz Saczuk. Gminna Biblioteka Publiczna również tętniła życiem. W pierwszym tygodniu ferii Agata Chwalewska orazDorota Wołosowicz zorganizowały bardzo wartościowe Warsztaty z Animacji Poklatkowej, podczas których uczestnicy mogli stworzyć swój autorski filmik wykorzystując jedną z dwóch technik: Lego Filmiki lub wersję papierową. Zajęcia te pozwoliły pobudzić kreatywność i odkryć nowe możliwości twórcze. W drugim tygodniu ferii wszyscy zainteresowani ponownie odwiedzili bibliotekę, by dzięki warsztatom z długopisami 3D ćwiczyć myślenie trójwymiarowe i rozwijać swoją wyobraźnię. W programie ferii znalazły się także Warsztaty Pszczelarskie poprowadzone przez Agnieszkę Wołosowicz z pasieki „Regina Apis” z Ortela Książęcego. Podczas spotkania dzieci nie tylko próbowały swoich sił w tworzeniu świeczek z węzy pszczelej, ale miały także wyjątkową okazję, by zgłębić tajniki pszczelego świata. To było nie tylko ciekawe doświadczenie manualne, ale również edukacyjne, które pobudziło kreatywność i ciekawość.
Do Łomaz zawitali również przedstawiciele Teatru Lalek „Igraszka” którzy zaprezentowali dzieciom niesamowitą „Wiślaną Opowieść” z wartościowym morałem. Po zakończonym spektaklu, każdy chętny mógł z bliska obejrzeć wszystkie lalki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Cieszymy się, że dzieci i młodzież tak chętnie uczestniczą w organizowanych dla nich wydarzeniach oraz zajęciach. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i zaufanie!
materiał, tekst i zdjęcia: Beata Kaczmarek, GOK Łomazy
opracowanie: Anna Ostapiuk