Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Zapusty na Podlasiu” – ZPiT Podlasie zaprasza do uczestnictwa w interaktywnym projekcie (zaproszenie)

Ostatnie dni karnawału, jak co roku, artyści z Zespołu Pieśni i Tańca "Podlasie" z AWF Biała Podlaska zamierzają przeznaczyć na spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach. Jest to forma popularyzacji kultury tradycyjnej, a także interesująca, interaktywna propozycja. W tym celu od roku 2019 organizują i prowadzą edukacyjny projekt pt. "Zapusty na Podlasiu", którym chętnie dzielą się ze społecznością naszego regionu.

ZAPUSTY NA PODLASIU

„A powiedzcie wstępnej środzie,
niech zaczeka na ogrodzie”

Cykl najbliższych koncertów Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” – tematycznie związany jest ze zbliżającym się ostatnim tygodniem karnawału. Utrzymany w zabawnym, edukacyjnym charakterze spektakl jest odniesieniem do podlaskich zapustów – okresu, któremu dawniej
towarzyszyły liczne zabawy i „wieczornice”, na których kobiety opowiadały tzw. gadki i powiastki, a młodzież „stroiła żarty”. Zapusty na Podlasiu tzw. „tydzień maślany – na głos skrzypiec i bębenka” był pretekstem do tańca, a zabawy te trwały do samego rana. Zapowiadane widowiska będzie można zobaczyć w dniach 12-13 lutego 2024 roku w takich miejscowościach, jak: Biała Podlaska, Jabłoń, Wisznice.

Tańce i zabawy w edukacyjnych opracowaniach z humorem będą ciekawą dawką folkloru. Koncert będzie miał charakter interaktywny, nie zabraknie energii, kolorowych, tradycyjnych strojów oraz zabaw i konkursów, a także tańców z sąsiednich regionów.

AKADEMIA WYCHOWANIA FIZYCZNEGO FILIA W BIAŁEJ PODLASKIEJ
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PODLASIE”
współpraca:
Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk,
Wójt Gminy Wisznice Piotr Dragan,
Szkoła Podstawowa nr 3 w Białej Podlaskiej
Gminny Ośrodek Kultury i Oświaty w Wisznicach
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska, ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska
– https://www.zpitpodlasie.com
– https://www.facebook.com/zpitpodlasie/
– https://www.instagram.com/zpit.podlasie/
– https://www.youtube.com/channel/UCMbsPYK-RwwToQDS8t0922w/featured
– choreograf, kierownik artystyczny: dr Marcin Bochenektel. +48 604953626
– kierownik organizacyjny: Marian Rzędzicki
– tel. +48 507115776

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „PODLASIE”

Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” AWF Biała Podlaska posiada bogate tradycje i na stałe wpisał się w historię regionu. Od wielu lat z dumą prezentuje folklor Podlasia w kraju i za granicą, biorąc udział w wielu koncertach i wydarzeniach. Od 1970 roku „Podlasie” uczestniczy w prestiżowych i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Zespół łączy tradycję i współczesność, przy zachowaniu wszystkich niezbędnych elementów. W swoim bogatym repertuarze posiada Polskie Tańce Narodowe, a także tańce wielu regionów kraju z uwzględnieniem rodzimego folkloru Podlasia. Nowatorskim przedsięwzięciem niespotykanym dotychczas w zespołach folklorystycznych jest połączenie folkloru i jazzu. Dokonania te wspólnie z Bialskim Jazz Trio tancerze prezentują podczas licznych koncertów, a także programów telewizyjnych.

Po artystycznej kolaudacji programu przeprowadzonej w 2021 roku przez komisję ekspertów CIOFF® (International Council of Organizations of Folklore Festivals and Folk Arts), zespół „Podlasie” ma prawo reprezentować kraj w prestiżowych i największych międzynarodowych festiwalach i koncertach na całym świecie. Tylko w ostatnich latach tancerze uczestniczyli w międzynarodowych festiwalach Ameryki Południowej, Północnej, Azji Południowo-Wschodniej i Europy między innymi w Argentynie, Paragwaju, Brazylii, Kanadzie, Indonezji, Omanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Turcji, Grecji oraz Holandii.

Wyzwaniem dla zespołu są planowane podróże, koncerty, a także nietypowe programy artystyczne oraz premiery. W najbliższych miesiącach widzowie będą mogli zobaczyć kolejne projekty: zapowiadane „Zapusty na Podlasiu”, spektakle: „Kinematograf na Bielanach”, „Tryptyk
Podlaski”, cykl koncertów dla najmłodszych realizowanych od ponad 30 lat pod hasłem „Edukacyjne Spotkania z Folklorem”, a także najnowszy spektakl „Alegoria Podlaskie”, kolejny już „flirt” folkloru i jazzu, z udziałem Bialskiego Jazz Trio.

W roku 2024 Zespół Pieśni i Tańca Podlasie AWF będzie uczestniczył w trzech prestiżowych festiwalach folklorystycznych: World Folkfest Utah, Magic Valley Folk Festival Idaho w Stanach Zjednoczonych oraz Nan Ying International Folklore Festival Tainan w Tajwanie. Wszystkie wydarzenia w najbliższych dwóch latach będą miały szczególne znaczenie z uwagi na zbliżający się Jubileusz 55-lecia.

więcej informacji: https://www.zpitpodlasie.com

 

materiał, tekst i zdjęcia: ZPiT Podlasie
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama