Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Rolnicy powiatu bialskiego rozpoczęli protest. Wyruszyli z Łomaz w kierunku Wisznic (film) (galeria)

Rolnicy zebrali się przy ul. Krasowskiej w Łomazach, skąd wyruszyli na drogi powiatu bialskiego. Na trasie przejazdu m.in. Łomazy, Wisznice i Biała Podlaska.

Rolnicy zamierzają dzisiaj przejechać trasę: Łomazy – Wisznice – Biała Podlaska (ulicami Lubelska – Zamkowa – Janowska – wiadukt zjazd na E30 – przejazd E30 – Warszawska) – Łomazy. Wyruszyło ponad 100 ciągników rolniczych. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw wobec nieuregulowanej kwestii sprowadzania towarów rolnych z Ukrainy. Walczą również o korzystne dla polskiej produkcji i hodowli przepisy.

Chcemy pokazać nie tylko rządzącym naszym krajem, ale także Europą, że jest problem z napływającym zbożem i produktami rolnymi z Ukrainy, z cenami naszych płodów rolnych. Większość rolników nie może sprzedać swoich płodów rolnych, a co dopiero po cenach, która by ich zadowalała i umożliwiała rozwój na kolejne lata. Nie żyjemy z dnia na dzień, musimy planować nasze życie, naszych rodzin, żeby się utrzymać na kilka lat do przodu. Dlatego chcemy, żeby w tym kraju coś się zmieniło. Nie może być tak, że Niemcy i Francuzi coś sobie ugrają, a my zostaniemy z ręką w nocniku – podkreśla jeden z uczestników protestu Paweł Szostakiewicz z Łomaz, na co dzień zajmujący się hodowlą bydła opasowego.

Protesty odbywają się w całej Polsce, w ponad 250 miejscach. Organizatorem działań w naszym regionie jest Michał Filipiuk. – To dotyczy naszej przyszłości, musimy walczyć o swoje. 

Rolników wspiera wójt Jerzy Czyżewski, który również pojawił się w miejscu zbiórki. – W ostatnich latach Gmina Łomazy, ale również sąsiednie, doświadczyły pewnych obostrzeń, pewnych zmian, które odgórnie zostały wprowadzone, jak chociażby ASF. W naszej gminie z ponad 220 rolników, którzy trzymali trzodę chlewną, zostało może niecałe 20. To pokazuje liczby, które dotykają rolnictwo i nasza rolniczą gminę. Myślę, że działanie, które podejmujecie dzisiaj, jest słuszne i spotyka się ze zrozumieniem. Już słychać, że niektóre komisje europejskie wycofują się z niektórych działań, które miały być wprowadzone. Być może zostały odwleczone na następny czas, ale warto tego pilnować – mówił wójt Jerzy Czyżewski.

Wyjazd rolników z Łomaz w kierunku Wisznic.

W Wisznicach dołączają kolejni rolnicy.

Protestuje Międzyrzec Podlaski i jego sąsiednie miejscowości:

Spontanicznie wsparcie dla wspólnej sprawy okazali także rolnicy z gminy Drelów:
Do ogólnopolskiego protestu dołączyli rolnicy z gminy Drelów (galeria) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Łomazy
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki / Gwalbert Krzewicki / Małgorzata Mieńko
film: Bartek Sawa Sawicki / Małgorzata Mieńko / Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama