Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Kraj Zabrany. Powstanie styczniowe na ziemi siemiatyckiej” – ważna dla lokalnej historii publikacja jest już dostępna dla wszystkich

Książka wydana została w formie tradycyjnej oraz elektronicznej. Wersję cyfrową właśnie udostępniono do pobrania za darmo. Jest więc okazja do zapoznania się z nią w okresie kolejnej rocznicy styczniowego powstania.

Książka pod tytułem „Kraj Zabrany. Powstanie styczniowe na ziemi siemiatyckiej”  w tradycyjnym wydaniu papierowym została wydana jeszcze w 2023 roku, ale niedawno udostępniono darmową wersję cyfrową. Można ją pobrać w formacie pdf na stronie siemiatyckiego starostwa.

Pozycja „Kraj Zabrany…”   ukazała się dzięki staraniom Powiatu Siemiatyckiego we współpracy z Białostockim Towarzystwem Naukowym. Jest pokłosiem ciekawych badań archiwalnych. Stanowi trzeci tom „Studiów i materiałów do dziejów Siemiatycz”. W roku upamiętnienia 160. rocznicy tego zrywu narodowego podjęła m.in. nieznany fragment tematyki związanej z powstaniem na Podlasiu. Było to możliwe dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez autorów w archiwach za wschodnią granicą.

Centralnym wydarzeniem w rejonie Siemiatycz związanym ze styczniową insurekcją była wielka bitwa, która rozegrała się w mieście i jego najbliższej okolicy w dniach 6 i 7 lutego 1863 r. Było to jedno z największych starć powstańczych w ogóle. Sama bitwa, jak i towarzyszące jej potyczki zapoczątkowały represje wobec członków podlaskich oddziałów powstańczych. To właśnie ich nieznane wcześniej losy po zakończeniu walki prezentuje książka „Kraj Zabrany…”   

Ogromna danina krwi złożona przez powstańców 1863 roku ocaliła przez kolejne dziesięciolecia ideę polskiej niepodległości. Jako społeczeństwo powiatu siemiatyckiego jesteśmy powiernikami wielkiego dziedzictwa, pozostawionego nam przez naszych bohaterskich poprzedników. Dla nas, współczesnych Polaków, pamięć o nich to nie tylko nasz obowiązek. To także wielki zaszczyt. Chcemy popularyzować dobre praktyki, zbierać i publikować materiały związane z historią lokalną i pokazywać je naszym mieszkańcom – mówił podczas promocji książki Starosta Siemiatycki Marek Bobel.

Cieszymy się z upowszechnienia książki poprzez jej edycję cyfrową, dostępną dla wszystkich za pośrednictwem Internetu. Życzymy miłej lektury.

Link do pobrania publikacji: https://siemiatycze.pl/nowa/wp-content/uploads/2024/01/Kraj-Zabrany-znak-wodny.pdf

 

 

materiał i zdjęcia: Powiat Siemiatycki
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama