Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Nowa sala wystawowa i publikacja Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie (film) (galeria)

W Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie odbyła się promocja albumowego wydawnictwa stanowiącego pokłosie wystawy czasowej „Józef Ignacy Kraszewski – dziennikarz, redaktor, wydawca, drukarz”.

Książka poświęcona jest mniej znanej stronie działalności słynnego pisarza, znanego głównie z autorstwa powieści historycznych. Stanowi poszerzoną o wykłady, wygłoszone podczas towarzyszącej wystawie sesji naukowej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, wersję katalogu do tejże wystawy. Publikacja została sfinansowana ze środków pochodzących z projektu Bialskopodlaskiej Lokalnej Grupy Działania.

Działalność publicystyczna Kraszewskiego jest tak szeroka, że trudno było pokazać wszystko na wystawie, czy powiedzieć na sesji naukowej. Prezentowana publikacja również nie wyczerpuje tematu. Mamy nadzieję, że będzie zachętą do poznawania dziennikarskiej, redaktorskiej, wydawniczej i drukarskiej działalności Kraszewskiego – uzasadniała wydanie książki jej promotorka Dorota Demianiuk.

Publikacja opracowana została w bardzo ciekawej konwencji. Ma charakter XIX-wiecznego czasopisma. Jest bogato ilustrowana. Wszystkie artykuły umieszczone zostały w kolumnach. Wstęp i rys historyczny do książki opracowała Dorota Uryniuk. Natomiast tekst dotyczący działalności publicystycznej Kraszewskiego przygotowała Mariola Jeruzalska. Na albumowych kartach publikacji znajduje się część katalogowa wystawy. Jest ona podzielona na pięć rozdziałów.

Pierwszy – poświęcony publicystycznym i dziennikarskim dokonaniom znanego pisarza, drugi – jego redakcyjnej działalności, w trzecim zaprezentowano współpracowników Kraszewskiego, czwarty przedstawia jego wydawniczy aspekt działań, a w piątym można zapoznać się z korespondencją Kraszewskiego w sprawach związanych z prowadzoną przezeń działalnością publicystyczną i wydawniczą.

Książka wydana została w nakładzie 1700 egzemplarzy. Wydawnictwu w formie papierowej towarzyszy wersja elektroniczna, dostępna w muzeum na płytach CD.

Promocja książki związana była z uroczystym otwarciem nowej sali muzeum w romanowskim dworze. Uczestnicy wydarzenia promującego książkę mogli obejrzeć zebrane w nowo otwartej sali eksponaty, jako pierwsi odwiedzający. Najnowsza sala wystawowa poświęcona jest w szczególności tematyce dziennikarskiej i redaktorskiej oraz wydawniczej i drukarskiej aktywności Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Znalazły w niej miejsce wszystkie eksponaty zgromadzone na wystawę poświęconą tej tematyce, w tym również te niewyeksponowane wówczas ze względu na wielkość dostępnego pomieszczenia – poinformował dyrektor muzeum Krzysztof Bruczuk.

Uczestnicy promocji książki otrzymali w prezencie jej egzemplarze, zarówno w formie papierowej, jak i w wersji elektronicznej.

materiał: Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Jan Kowalski

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama