Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Odpady budowlane po remoncie domu – jakie masz opcje i obowiązki?

Remont domu, choć niesie ze sobą wiele korzyści, generuje również znaczne ilości odpadów budowlanych. Odpowiednie postępowanie z tego rodzaju zanieczyszczeniami jest nie tylko kwestią ekologiczną, ale także podlega regulacjom prawnym. Jak zatem należy gospodarować odpadami budowlanymi po remoncie domu, aby cały proces przebiegł prawidłowo? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Propozycja gminy lub miasta

Nielegalne wyrzucanie odpadów budowlanych do lasu lub do śmieci komunalnych wiąże się z surowymi karami i degradacją środowiska naturalnego. Na szczęście możliwości prawidłowego i bezpiecznego pozbycia się zanieczyszczeń po remoncie domu jest kilka. Jedną z nich jest propozycja gminy lub miasta, w którym mieszkamy. Często oferowany jest w nich bezpłatny wywóz gruzu i odpadów budowlanych – odbywać się to może nawet kilka razy w roku. Wybierając tę opcję, warto skontaktować się z przedsiębiorstwem komunalnym, pracującym na danym terenie, aby dowiedzieć się, jakie oferuje możliwości wywozu zanieczyszczeń.

A jeśli powstałych odpadów budowlanych jest niewiele, skorzystać można z możliwości, która pozwala na samodzielny wywóz śmieci. Dysponując odpowiednim pojazdem, możemy sami przetransportować odpady budowlane do lokalnego PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub samodzielnie zawieźć je na specjalnie do tego przeznaczone wysypisko. Warto jednak wcześniej skontaktować się z wybranym miejscem odbioru odpadów, aby ustalić czy na pewno mogą one zostać przyjęte. Co równie ważne, do PSZOK nie można oddawać m.in. odpadów z dodatkiem azbestu, papy, sprzętu budowlanego, okien plastikowych, gaśnic czy waty szklanej. Warto mieć także na uwadze, że nie wszystkie PSZOK-i przyjmują te same rodzaje odpadów i nie wszędzie możliwy jest wywóz gruzu. Wszystko to zależne jest od indywidualnych ustaleń samorządów lokalnych.

 

Propozycje profesjonalnych firm

Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego przetransportowania odpadów budowlanych lub jest ich za dużo, warto zaopatrzyć się w specjalny kontener na gruz. Taki kontener przeznaczony jest do przechowywania i transportowania materiałów sypkich i pylących się, takich jak np. gruz, gips czy piasek. Można zamówić go w firmie, która zajmuje się wywozem budowlanych zanieczyszczeń. Kontenery mają zazwyczaj różne pojemności, dzięki czemu łatwo dobrać odpowiednią wielkość do posiadanej ilości odpadów. Kontener na gruz może być dostarczony na wyznaczone miejsce nawet tego samego dnia, w którym go zamówiliśmy. Najczęściej pozostaje on do dyspozycji tak długo, jak tylko jest potrzebny.

Składowanie odpadów budowlanych w odpowiednim kontenerze na śmieci jest niezwykle ważne, jednak poza odpowiednim składowaniem, warto zadbać także o właściwy wywóz tego rodzaju zanieczyszczeń. Dzięki specjalnie przeznaczonym do przewożenia tego typu odpadów pojazdom, firma gruz-alibaba.pl odbiera odpady, dba o odpowiednie ich posortowanie oraz stosowną utylizację – z zachowaniem wszystkich obowiązujących norm i przepisów. Nierzadko zdarza się tak, że dane odpady nadają się do ponownego przetworzenia, dzięki czemu poddawane są recyklingowi.

Podczas wyboru firmy, warto zwrócić uwagę czy dysponuje ona odpowiednimi pozwoleniami na wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych oraz, czy posiada umowy z zakładami utylizacyjnymi, które przeprowadzają odpowiednią segregację zawartości kontenera i poddają recyklingowi te odpady, które się do tego nadają.

 

Odpowiednie gospodarowanie odpadami budowlanych po remoncie domu – dlaczego jest ważne?

Odpowiednie gospodarowanie odpadami budowlanymi po remoncie domu jest istotne z wielu powodów. To nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale również troski o środowisko, oszczędność zasobów i pozytywny wpływ na społeczeństwo. Dlatego ważne jest, aby podczas remontu domu skoncentrować się nie tylko na poprawie jego wyglądu czy funkcjonalności, ale także na zrównoważonym podejściu do gospodarki odpadami.

Na szczęście, chcąc pozbyć się odpadów budowlanych po remoncie domu do wyboru mamy kilka możliwości, co pozwala dopasować najlepsze rozwiązanie do naszych indywidualnych potrzeb. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wywóz odpadów zawsze odbywać się musi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Dlatego najlepszym, czyli legalnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest wynajem kontenerów na gruz i inne odpady budowlane oraz odbiór ich przez specjalizującą się w tym firmę. Taka opcja zdejmuje z nas wszystkie związane z całym procesem obowiązki. Przedsiębiorstwa, które oferują tego typu usługi znaleźć można praktycznie w każdym mieście w Polsce.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama