Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Ziemniak wczoraj i dziś. Projekt KGW Komarówka Podlaska

Właśnie zakończył się projekt Koła Gospodyń Wiejskich w Komarówce Podlaskiej zatytułowany „Warsztaty międzypokoleniowe w gminie Komarówka Podlaska – ziemniak wczoraj i dziś”, którego główny celem było promowanie inicjatyw służących aktywizacji i integracji społecznej osób starszych, młodzieży i dzieci. Projekt realizowany był w okresie od 30 sierpnia 2023 r. do 30 listopada 2023 r. i finansowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce Konkurs „Działaj Lokalnie 2023”

Głównym celem projektu było:

– promowanie inicjatyw służących aktywizacji i integracji społecznej osób starszych oraz integracji międzypokoleniowej
– dowartościowanie osób starszych i zwiększenie ich samooceny, jak również wyeliminowanie poczucia osamotnienia,
– przekazanie najmłodszym wartości kulturowych, tradycji i zwyczajów społeczności lokalnej.

Podczas realizacji projektu przeprowadzono 3 spotkania integracyjne.

Na pierwszym spotkaniu Panie z Koła Gospodyń gościły grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej w Komarówce Podlaskiej. Dzieci mogły uczestniczyć w ,,wykopkach” i zobaczyć jak kiedyś wyglądało zbieranie ziemniaków na polu lub sadzenie ,,pod piętę”. Były gry, konkursy i zabawy z wykrajania pieczątek czy skoki w workach. Warsztaty zwieńczone zostały piknikiem rodzinnym pełnym przekąsek i smakołyków przygotowanych przez Panie z KGW.

Na kolejne spotkanie przybyli Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego w Komarówce Podlaskiej. Wspólnie piekliśmy kiełbaski na ognisku połączone z konkurencjami sportowymi i zabawami z wykorzystaniem ziemniaków np. rzut kartoflem do celu, robienie ludzików, jeży z ziemniaków a także uczestnicy mogli poznać smak pieczonego ziemniaka.

Trzecie spotkanie – podsumowujące odbyło się pod hasłem ,,Ach te ziemniaczki”. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Komarówce Podlaskiej przygotowały dania, których głównym składnikiem były ziemniaki tj. pyzy z soczewicą, babkę ziemniaczaną i wiele innych ziemniaczanych smakołyków, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się tradycyjne placki ziemniaczane. Nie zabrakło też świetnej tanecznej zabawy. Atmosfera spotkania była niesamowita i obfitowała w mnóstwo wspomnień, żartów oraz wymiany doświadczeń kulinarnych wyniesionych z domów.

W warsztatach uczestniczyło 150 osób.

Kwota dofinansowania 4 000,00 zł

 
 

materiał: Urząd Gminy w Komarówce Podlaskiej
tekst i zdjęcia: Eljaszuk Kinga Urząd Gminy w Komarówce Podlaskiej
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama