Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Białej Podlaskiej powstał punkt Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością

Oddział Lubelski PFRON wprowadził pilotażowy program zakładający otwarcie czterech punktów zamiejscowych Centrum Informacyjno-Doradczego dla Osób z Niepełnosprawnością (CIDON). Nowe placówki znajdą się w Zamościu, Łukowie, Chełmie i Białej Podlaskiej, co ma umożliwić równy dostęp do informacji i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością na terenie całego województwa. Trzy pierwsze zostały otwarte w Zamościu, Białej Podlaskiej i Łukowie.

Cel powstania centrów

Centra powstały z myślą o osobach poszukujących informacji i pomocy, zwłaszcza związanej z niepełnosprawnością. Działalność CIDON obejmuje szeroki zakres informacji, m.in. dotyczących programów PFRON, projektów organizacji pozarządowych, systemów orzecznictwa, dostępnego wsparcia finansowego, zaopatrzenia w sprzęt ortopedyczny czy rehabilitacyjny, ulg i uprawnień wynikających z przepisów prawa, oraz instytucji wspierających osoby z niepełnosprawnością.

Działania CIDON

CIDON podejmuje konkretne działania mające na celu pomoc osobom z niepełnosprawnością, takie jak wsparcie w wypełnianiu dokumentów, umawianie wizyt w odpowiednich jednostkach czy instytucjach oraz weryfikacja załatwienia spraw na rzecz danej osoby.

Wsparcie ekspertów w doborze technologii asystujących

W ramach programu PFRON otworzono dwa Ośrodki Wsparcia i Testów działające w Świdniku i Łęcznej. Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalistów, takich jak oligofrenopedagodzy, logopedzi, surdopedagodzy czy fizjoterapeuci. Ośrodki umożliwiają także przetestowanie najnowszych technologii asystujących, co pomaga świadomie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego sprzętu.

Wypożyczalnia sprzętu

CIDON obsługuje również wnioski o wypożyczenie sprzętu, udziela informacji i pomocy przy złożeniu wniosku. Zapraszamy do punktów informacyjnych CIDON i skorzystania z usług od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00:

ZAMOŚĆ ul. Łukasińskiego 4 nr 18, tel. 532 479 693
BIAŁA PODLASKA ul. Warszawska 14 tel. 532 727 025
ŁUKÓW ul. Kardynała S. Wyszyńskiego 56 

Otwarcie punktów zamiejscowych CIDON stanowi istotny krok w kierunku zapewnienia kompleksowego wsparcia dla osób z niepełnosprawnością w regionie, a inicjatywa ta wpisuje się w dążenie do stworzenia równych szans dla wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego.

 

materiał: PFRON, Lublin
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama