Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Nadleśnictwo Chotyłów będzie pracowało w zmodernizowanej i komfortowej siedzibie (film) (galeria)

23 listopada w Nadleśnictwie Chotyłów odbyła się wielka uroczystość, podczas której oficjalnie otwarto poddaną generalnemu remontowi siedzibę.

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o Nadleśnictwie Chotyłów pochodzi z sierpnia 1921 r., informuje o wyznaczeniu cięć na rok 1921/1922. W tym czasie biuro mieściło się w leśnictwie Kłoda. Budowę dziś zabytkowego budynku rozpoczęto w 1923 r., a zakończono w 1924 r. Nowoczesny jak na tamte czasy budynek służył dobrze chotyłowskim leśnikom, przetrwał wojnę – zarząd niemiecki aż do 1 stycznia 1973 r., kiedy to Nadleśnictwo Chotyłów zniknęło z mapy, a budynek przekształcono na mieszkania pracownicze. W 1993 r. nastąpił „rozwód” Chotyłowa z nadleśnictwem Biała Podlaska i powróciło ono na swoje dawne miejsce. Była to wielka zasługa emerytowanego nadleśniczego Nadleśnictwa Chotyłów Arkadiusza Krasy.

Czasy się zmieniały, standardy rosły, a siedziba nadleśnictwa robiła się ciasna i niekomfortowa, czasem wręcz niebezpieczna dla pracowników. W 2021 r., dzięki przychylności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, została podjęta decyzja o przebudowie i rozbudowie siedziby.

Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2022 r. Ostatni rok był bardzo trudny dla pracowników. – Byliśmy upchani w kontenerach biurowych, niedogodności umilała wizja przyszłych wygód i piękna nowego budynku – wspominają.

Projekt budynku wykonała firma 2D3D, natomiast prace budowlane to zasługa firmy PNB Budownictwo. 23 listopada uczestnicy uroczystego otwarcia zmodernizowanej siedziby mogli podziwiać efekt końcowy.

Stary budynek, który ma już 100 lat, przestał być funkcjonalny. Dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych oraz innych nadleśnictw z terenu lubelskiej dyrekcji,  które wspólnie sfinansowały zadanie, mamy dzisiaj dzień, kiedy to można zobaczyć, co nam z tego wyszło. Zapraszam do nowego, funkcjonalnego, ekologicznego i energooszczędnego budynku Nadleśnictwa Chotyłów – mówił nadleśniczy Nadleśnictwa Chotyłów Piotr Musiał.

Do starej części budynku, która została, począwszy od fundamentów, gruntownie odnowiona, dobudowano 600 m2 nowej powierzchni użytkowej. Powstały w ten sposób pomieszczenia, których do tej pory bardzo Nadleśnictwu brakowało, m.in. sala narad, punkt alarmowo – dyspozycyjny i indywidualne pokoje dla pracowników. – Poprawił się komfort pracy, poprawiły się warunki, mamy wygodny parking, więc miejsce jest w pełni udostępnione i nareszcie przystosowane do pracy. Poprawione zostały wszystkie instalacje, wszystkie sieci, więc teraz to wygląda tak, jak powinno – podaje szczegóły inwestycji nadleśniczy. Co istotne, powstała w trakcie modernizacji sala narad wyposażona jest w sprzęt multimedialny i różnorodne udogodnienia, które pozwolą w przyszłości prowadzić zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Wspólnie z leśnikami tego dnia ten wielki dzień dla Nadleśnictwa Chotyłów celebrowali licznie zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Lasów Państwowych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, powiatowe i gminne, również z gmin sąsiednich, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych firm, instytucji i organizacji, wykonawcy inwestycji oraz sympatycy Nadleśnictwa.

– Warto wspierać takie inicjatywy, ponieważ to nie tylko 800 m2 biur, ale też ważne miejsce dla gminy,powiatu i całego regionu. Nadleśnictwo Chotyłów to serce gospodarki leśnej i ochrony przyrody na tych terenach, więc będzie to miejsce jeszcze lepszego i efektywnego zarządzania lasami, tą ważną częścią naszej narodowej gospodarki. Lasy są naszym skarbem, ważne by zachować je dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że będzie to też ważne miejsce dla edukacji ekologicznej. Lasy Państwowe to ważna organizacja ekologiczna, która pokazuje, czym jest prawdziwa miłość i szacunek dla przyrody – mówił wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Nadleśnictwo Chotyłów posadowione jest na terenie gminy Piszczac, dla której rozwój organizacji i jej nowoczesna siedziba to niewątpliwie kolejny powód do dumy. – Współpraca z Nadleśnictwem układa się bardzo dobrze, w roku mamy wiele wspólnych wydarzeń, ale przede wszystkim komunikacja na linii Gmina – Nadleśnictwo jest bardzo dobra i uważam, że nie trzeba niczego poprawiać. Co do samej inwestycji – budynek, który istniał jeszcze kilka miesięcy temu, nie napawał optymizmem. Siedziba, którą odwiedza wielu mieszkańców, powinna wyglądać schludnie i ładnie. To był już budynek zabytkowy, teraz został odnowiony, są to już standardy europejskie – dodał wójt gminy Piszczac Kamil Kożuchowski.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Piszczac
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama