Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

10 mln z Ministerstwa dla Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II – powstanie nowy akademik (film)

9 listopada w sali senatu Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II odbył się briefing prasowy, podczas którego poruszono temat „10 mln z Ministerstwa dla Akademii Bialskiej im. Jana Pawła II”.

Akademia Bialska otrzymała z puli ministerstwa środki finansowe w wysokości 10 mln zł. Podczas briefingu rektor prof. dr hab. Jerzy Nitychoruk przedstawił plany na przyszłość uczelni, mówił również o budowie trzeciego akademika. Inwestycja może się zamknąć kwotą ponad 30 mln zł, a jest podyktowana koniecznością stworzenia przestrzeni mieszkaniowej dla wciąż przybywających studentów. Obecnie akademia dysponuje dwoma akademikami z 270 (180 i 90) miejscami dla studentów, których studiuje ponad 2000, w tym 300 obcokrajowców.

Dzięki intensywnym staraniom posła Dariusza Stefaniuka Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpatrzyło pozytywnie nasz wniosek o dofinansowanie budowy trzeciego akademika. Jest on połączony z częścią dydaktyczną i będzie służył studentom zarówno do edukacji, jak również do wygodnego, komfortowego mieszkania – mówił rektor Jerzy Nitychoruk. Środki przekazane uczelni 6 listopada, w obligacjach w stałym oprocentowaniu, są do jej dyspozycji do 2033 r. W ramach dofinansowania zostaną również wyposażone sale przeznaczone dla ratownictwa medycznego, fizjoterapii i języków obcych.

W konferencji wziął udział poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk. – Te dziesięć milionów złotych będzie służyło braci studenckiej, wszystkim mieszkańcom tego regionu, ludziom, którzy są związani z naszą uczelnią. To kolejny akademik, który uda się tutaj wybudować. Myślę, że to nie koniec inwestycji, bo pan rektor ma wielkie plany, a my jesteśmy od tego, żeby pomagać – podkreślił parlamentarzysta. – Jestem przekonany, że uczelnia ma przed sobą dobre lata, jak również Akademia Wychowania Fizycznego. To nasze dwie perły, które chcemy rozwijać, chcemy, żeby były wspierane zarówno przez rząd jak i samorząd wojewódzki.

Wśród planów Akademii Bialskiej m.in. budowa trzeciego akademika, rozbudowa ośrodka w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie studenci odbywają praktyki i doposażenie kierunków w nowoczesny sprzęt.

Jak wyjaśnił rektor uczelni, nowy akademik będzie zlokalizowany przed torami, po prawej stronie obecnie budowanej przez PKP drogi wiodącej przez teren kampusu do Dworca Biała Podlaska Wschód. Akademik zostanie połączony z częścią uczelnianego ratownictwa medycznego, fizjoterapii i filologii, na dole znajdzie się część dydaktyczna, na górze mieszkaniowa. – Chcemy, by był zbudowany w technice energooszczędnej, by koszty utrzymania były minimalne, co przełoży się na niskie koszty dla studentów – przybliża szczegóły Jerzy Nitychoruk. Zaplanowano 80 nowych miejsc dla studentów, również tych z zagranicy, ponieważ uczelnia przymierza się do poszerzenia oferty dla obcokrajowców. – Chcemy sięgnąć dalej niż Europa Wschodnia, Azja i Afryka. Nasi przedstawiciele jeżdżą w ostatnim czasie do Brazylii, gdzie jest duża Polonia i są osoby chętne do studiowania w Polsce. Myślimy o tym, żeby zapewnić im dobrą atmosferę do studiowania, do niej liczą się również akademiki. Chcemy, żeby ta integracja przebiegała dobrze, myślimy perspektywicznie.

Uczelnia przymierza się do poszukiwania projektanta, zakłada rozpoczęcie prac w przyszłym roku. Inwestycja, zwłaszcza dzięki dużemu dofinansowaniu, ma szansę zostać zrealizowaną w ciągu roku, w takim czasie powstał m.in. drugi akademik.

 

 

materiał: Radio Biper Biała Podlaska
zdjęcie: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Małgorzata Mieńko
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama