Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Do Białej Podlaskiej trafi mobilny skaner RTG. Wzmocni bezpieczeństwo na wschodniej granicy Polski

30 października 2023 r. w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie została podpisana umowa na dostawę skanera do prześwietlania pojazdów samochodowych i kontenerów na kwotę ponad 17 mln zł. Do połowy maja przyszłego roku sprzęt ma trafić do Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Kontrakt na dostawę mobilnego urządzenia RTG, IAS w Lublinie podpisała z Konsorcjum firm, które zobowiązały się dostarczyć skaner najpóźniej do 15 maja 2024 r.

Nowy skaner to zaawansowane narzędzie do kontroli kontenerów oraz pojazdów samochodowych, umożliwiające przeprowadzenie dogłębnej inspekcji ich zawartości. Urządzenie to, korzystając z promieniowania rentgenowskiego, pozwala na efektywne identyfikowanie nielegalnych ładunków i przemycanych towarów, w tym wyrobów tytoniowych. Jest to nieocenione wsparcie w lokalizowaniu materiałów o niebezpiecznych właściwościach, takich jak substancje wybuchowe, narkotyki czy broń palna. Zastosowanie technologii rentgenowskiej umożliwia również wykrywanie ukrytych przestrzeni i nietypowych konstrukcji wewnątrz pojazdów i kontenerów, w tym podwójnych ścian, nieautoryzowanych przegród czy zbiorników.

Urządzenie rentgenowskie to prawdziwy przełom w dziedzinie mobilnej kontroli przewożonych towarów oraz bezpieczeństwa na wschodniej granicy kraju. To urządzenie to więcej niż tylko najnowsza technologia; to nasz sposób na zapewnienie jeszcze większej czujności. To nie tylko techniczne wsparcie dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, ale też nasz nowy sojusznik w walce z przemytem i zagrożeniami rodzącymi się na granicy – mówi dr Artur Krukowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Zakup urządzenia został realizowany w ramach programu „Wzmocnienie zdolności operacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej” w ramach Instrumentu Wsparcia Finansowego na rzecz sprzętu do kontroli celnej CCEI (Customs Control Equipment Instrument).

Wartość kontraktu wynosi 17.069.940,00 zł, z czego: 5 967 540 zł to udział środków krajowych, a 11 102 400zł to udział środków unijnych. 

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama