Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Na granicy i wewnątrz kraju – przemytnicze ciekawostki wrześniowe

Papierosy, podrobione dokumenty i biżuteria, środki farmaceutyczne oraz części hydrauliczne i rowerowe to tylko niektóre z towarów ujawnionych we wrześniu na granicach przez funkcjonariuszy lubelskiej Służby Celno-Skarbowej. Kontrole wewnątrz kraju zakończyły się zabezpieczeniem nielegalnych automatów do gier hazardowych oraz stwierdzeniem nieprawidłowości w transporcie drogowym.

Papierosy

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej we wrześniu 2023 r. udaremnili przemyt blisko 80 tys. paczek nielegalnych papierosów. Wartość zabezpieczonej kontrabandy to ok 1,2 mln zł.

Przykładowo, w wyniku zaledwie dwóch kontroli pociągów towarowych, funkcjonariusze Oddziału Celnego w Terespolu wykryli 2,5 tys. paczek nielegalnych papierosów. Przemytnicy ukryli towar w kolektorze wydechowym silnika lokomotywy oraz środkowej ramie cysterny. W obu przypadkach pociągi jechały z Brześcia do Terespola.

Podrobione dokumenty i wątpliwej jakości biżuteria.

Dwoje podróżnych z Ukrainy próbowało przekroczyć przejście graniczne w Hrebennem ze sfałszowanymi dokumentami zwierząt towarzyszących – psów. Chodziło o dokumenty potwierdzające badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie – świadectwa miareczkowania. Podejrzenia funkcjonariuszy co do oryginalności dokumentów wzbudziły przede wszystkim same druki sprawozdań. Wykonane były na zwykłym papierze bez włókien ochronnych, hologramów, a za to z błędami literowymi. O wykrytych nieprawidłowościach poinformowano Komendę Powiatową Policji w Tomaszowie Lubelskim.

Z kolei w Dołhobyczowie funkcjonariusze trafili na biżuterię oznaczoną logo znanej światowej firmy. 10 bransoletek w kolorze złota ukryte było w autokarze w przestrzeni przeznaczonej do spania. Kierowca pojazdu wyjaśnił, że pakunek miał dostarczyć do Warszawy i nie wiedział o jego zawartości. Biżuteria prawdopodobnie jest podrabiana o czym świadczy chociażby sposób zapakowania w foliowe woreczki. Gdyby jednak była oryginalna jej wartość szacowana jest na ponad 320 tys. zł.

Anaboliki

W Oddziale Celnym w Hrebennem funkcjonariusze zabezpieczyli z kolei hurtowe ilości środków farmaceutycznych a konkretnie anabolików. Dwóch podróżnych z Ukrainy w swoich bagażach podręcznych przewoziło w sumie 50 fiolek oraz 30 opakowań tabletek farmaceutyków.

Leki zostały zabezpieczone, a na majątku podróżnych zabezpieczono wykonanie kar grzywny zajmując środki pieniężne w kwocie 700 i 500 zł.

Przypominamy, że leki należą do produktów często podrabianych. Przyjmowanie środków nieznanego składu i pochodzenia może grozić utratą zdrowia, a nawet życia.

Akcesoria hydrauliczne i zestawy do konwersji rowerów

Kilkadziesiąt sztuk części i akcesoriów hydraulicznych „zapomniał” zgłosić podróżujący autokarem obywatel Ukrainy. Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Dołhobyczowie w bagażniku pojazdu mężczyzny znaleźli m.in. wtryskiwacze, podgrzewacze wody, zawory bezpieczeństwa z manometrem itp. Podróżny na poczet grożącej kary grzywny wpłacił 2 tys. zł.

W Oddziale Celnym w Małaszewiczach funkcjonariusze skontrolowali kontener jadący z Chin. Wśród zgłoszonego towaru trafili również na dodatkowy ładunek – 137 zestawów do konwersji rowerów na rowery elektryczne oraz 176 karbonowych felg do rowerów. Towar miał trafić do Niemiec.

Nielegalny hazard

Podczas działań mających na celu zwalczanie nielegalnego hazardu funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej wraz z funkcjonariuszami łęczyńskiej policji skontrolowali trzy lokale na terenie Łęcznej. Zabezpieczyli 9 urządzeń do gier hazardowych oraz gotówkę w kwocie ponad 5,3 tys. zł. W jednym z punktów zostały także ujawnione środki odurzające.

Przypominamy, że za urządzanie i prowadzenie gier hazardowych wbrew przepisom grozi wysoka grzywna, a nawet kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Nieprawidłowości na drogach

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Lublina skontrolowali dwa zestawy pojazdów ciężarowych należące do jednego przewoźnika. Zestawy składały się z ciągnika samochodowego oraz dwóch przyczep, tzw. „stonogi”.

Przewozy drogowe, zarówno krajowe jak i międzynarodowe, mogą odbywać się jedynie samochodami ciężarowymi z jedną przyczepą. Na przejazd zespołu pojazdów, w skład którego wchodzą dwie przyczepy wymagane jest specjalne zezwolenie wydawane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcy obu pojazdów nie posiadali takiego zezwolenia.

Kara pieniężna przewidziana za poruszanie się zespołem pojazdów składających się z ciągnika siodłowego oraz dwóch przyczep bez wymaganego zezwolenia wynosi aż 15 tys. zł.

materiał: Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
tekst i zdjęcia: Michał Deruś rzecznik prasowy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama