Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Pergole, czyli połączenie funkcji i estetyki w aranżacji ogrodu

Pergola jest konstrukcją zewnętrzną, spełniającą zadanie dekoracyjne i funkcjonalne. Moda na nie przeżywa obecnie renesans. Coraz bardziej popularne stają się nie tylko klasyczne pergole ogrodowe, ale i nowoczesne tarasowe. Możliwości aranżacyjnych jest bardzo wiele; wszystko zależy od inwencji projektanta i zasobności portfela. Co można zyskać, instalując pergolę?

Przeznaczenie i konstrukcja pergoli

Pergole mają wielorakie zastosowanie: dekoracyjne, zdobiące np. wejście do ogrodu lub bramę, są podporą dla różnych roślin pnących: powojników, winorośli, róż pnących, winobluszczu, itp., ochraniają przed nadmiernym promieniowaniem w upalne dni, a także, wraz z porastającymi je roślinami, mogą osłaniać elementy ogrodu, które naszym zdaniem są mniej efektowne. Pod pergolą można ukryć np. skrzynkę z licznikami lub – po zamontowaniu zadaszenia – narzędzia ogrodowe, jednocześnie zabezpieczając je przed opadami.

Obecnie panuje moda na otwarte przestrzenie z przeszkleniami, które prowadzą na taras. W tym wypadku doskonale sprawdzi się tarasowy model pergoli, zainstalowany jako przedłużenie salonu z wyjściem na taras. Można pergolę dodatkowo wyposażyć w oświetlenie i ogrzewanie, a po zamknięciu dachu i opuszczeniu osłon spędzać wieczory w ogrodzie. Dobrze zaopatrzona pergola zapewnia domownikom i ich gościom wypoczynek przez cały rok, niezależnie od pogody. Z szerokim wyborem rozwiązań można zapoznać się na stronie pergole-poznan.pl.

Zasadnicza konstrukcja pergoli to dwa rzędy podpór z zadaszeniem. Pergole mają budowę ażurową, aby rośliny pnące mogły łatwiej oplatać się wokół nich. Jest to budowla stała, musi zatem być solidna, stabilnie osadzona, odporna na silny wiatr i oczywiście wytrzymała na ciężar spoczywających na niej roślin. Wielkość, kształt i proporcje pergoli zależą od jej przeznaczenia oraz powierzchni ogrodu, kształtu i wielkości domu. Pergole wykonywane z różnych materiałów; najczęściej jest to drewno i aluminium.

 

Najczęściej wybierane rodzaje pergoli

Pergola tarasowa może być wykonana z drewna lub aluminium. Posiada boczne prowadnice i podpory przednie, dzięki którym spełnia rolę ochronną przed deszczem, wiatrem i silnym słońcem. Zarówno zadaszenie, jak i boczne osłony mogą być wykonane z lameli obrotowych, tkanin markizowych, gumowych bądź perforowanych lub z poliwęglanu. Zadaszenie może być ruchome, z napędem elektrycznym, sterowane za pomocą pilota.

Pergola ogrodowa może być tradycyjnym, powszechnie znanym łukiem oplecionym roślinami, zdobiącym wejście na posesję lub oddzielającym np. część reprezentacyjną ogrodu od warzywniaka lub podwórka. W większych ogrodach mają zastosowanie duże, stabilnie posadowione pergole z zadaszeniem i z ławeczkami, jako miejsce relaksu. Można w nich wypoczywać w ciągu dnia z ulubioną książką lub ugościć znajomych w letnie popołudnie. Efektowności takim pergolom dodają lampy solarne, doniczki z kwiatami, itp. ozdoby.

Prostszym, a przez to tańszym rozwiązaniem są markizy tarasowe. Chronią one taras przed deszczem lub nadmiernym nasłonecznieniem. Mogą być również zainstalowane na balkonach lub nad drzwiami wejściowymi do domu.

Rozróżnia się markizy kasetowe i bezkasetowe. Kaseta pełna ochrania zwinięte poszycie (tkaninę, z której wykonana jest zasadnicza część markizy). Poszycia mogą być wykonane z różnych materiałów, choć preferowane są naturalne – len lub bawełna, ewentualnie wytwarzane z substancji naturalnych, np. wiskoza, produkowana z celulozy drzewnej. Takie tkaniny zapewniają cyrkulację powietrza i nie powodują podrażnień. Poszycie może być wykończone falbaną.

Markizy bezkasetowe nie posiadają pełnej kasety; można jednak wyposażyć je w daszek ochronny – półkasetę. Mogą mieć napęd elektryczny i ręczny. Markizy tarasowe, a także kompleksowe systemy przeciwsłoneczne dla większych budynków, można znaleźć na stronie panwygodny.pl.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama