„Od sadzonki do kuchni – ziemniaczana tradycja we wsi bojarskiej” to projekt opracowany przez mieszkańców Kożuszek. W jego ramach w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy odbyły się lekcje regionalne dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Teresa Kokoszkiewicz, Agnieszka Słupek oraz Anna Wnukowicz zaprezentowały dzieciom tradycyjne metody sadzenia ziemniaków, opowiedziały o fazach wzrostu ziemniaków na podstawie własnoręcznie wykonanych fotografii. Nie zabrakło także tradycyjnych wykopków.
23 września natomiast w Kożuszkach odbyły się warsztaty ziemniaczane, a po nich spotkanie integracyjne, na którym odbyła się degustacja potraw przygotowanych na bazie nieocenionego w kuchni ziemniaka.
– Kiedyś było u nas bardzo dużo ziemniaków, po kilka hektarów, teraz to już tylko symbolicznie – zauważa sołtys wsi Kożuszki Teresa Kokoszkiewicz. Ale choć już ziemniaków na polach coraz mniej, nie zmienia to faktu zainteresowania przygotowywaniem potraw właśnie na ich bazie. I to właśnie stało się motywem przewodnim spotkania w dawnej wsi bojarskiej. Co oznacza „bojarska”? – To dawna grupa etniczno – kulturowa. Bojarzy zachowali się m.in. w Kożuszkach, Łubach, Jelnicy czy Przychodach. Cechuje ich życzliwość, dbanie o drugiego człowieka, wspieranie, pomaganie sobie. Ci ludzie lubią pobawić się, powspominać.
Do współpracy przy realizacji spotkania zostały zaproszone wszystkie kluby seniora działające w gminie Międzyrzec Podlaski,zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich z Łub, Krzewicy i Kownat (sąsiednie województwo) oraz mieszkańcy. Panie stanęły na wysokości zadania i z ziemniaka wyczarowały smakowite potrawy: kluski, placki, torty, kiszki pieczone czy zupy.
W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w „biciu rekordu” w przekazywaniu ziemniaka z rąk do rąk.
Galeria zdjęć – poniżej.
materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk