Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

„Od sadzonki do kuchni” – W Kożuszkach o ziemniaku wiedzą już wszystko! (film) (galeria)

23 września społeczność wsi Kożuszki oraz Gminny Ośrodek Kultury zaprosili wspólnie do remizy OSP w Kożuszkach na warsztaty kulinarne i integracyjne spotkanie pod hasłem "Od sadzonki do kuchni - ziemniaczana tradycja we wsi bojarskiej".

„Od sadzonki do kuchni – ziemniaczana tradycja we wsi bojarskiej” to projekt opracowany przez mieszkańców Kożuszek. W jego ramach w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krzewicy odbyły się lekcje regionalne dla przedszkolaków oraz uczniów klas I-III. Teresa Kokoszkiewicz, Agnieszka Słupek oraz Anna Wnukowicz zaprezentowały dzieciom tradycyjne metody sadzenia ziemniaków, opowiedziały o fazach wzrostu ziemniaków na podstawie własnoręcznie wykonanych fotografii. Nie zabrakło także tradycyjnych wykopków.

23 września natomiast w Kożuszkach odbyły się warsztaty ziemniaczane, a po nich spotkanie integracyjne, na którym odbyła się degustacja potraw przygotowanych na bazie nieocenionego w kuchni ziemniaka.

Kiedyś było u nas bardzo dużo ziemniaków, po kilka hektarów, teraz to już tylko symbolicznie – zauważa sołtys wsi Kożuszki Teresa Kokoszkiewicz. Ale choć już ziemniaków na polach coraz mniej, nie zmienia to faktu zainteresowania przygotowywaniem potraw właśnie na ich bazie. I to właśnie stało się motywem przewodnim spotkania w dawnej wsi bojarskiej. Co oznacza „bojarska”? – To dawna grupa etniczno – kulturowa. Bojarzy zachowali się m.in. w Kożuszkach, Łubach, Jelnicy czy Przychodach. Cechuje ich życzliwość, dbanie o drugiego człowieka, wspieranie, pomaganie sobie. Ci ludzie lubią pobawić się, powspominać.

http://www.youtube.com/watch?v=bS3gCksDlDg

Do współpracy przy realizacji spotkania zostały zaproszone wszystkie kluby seniora działające w gminie Międzyrzec Podlaski,zaprzyjaźnione koła gospodyń wiejskich z Łub, Krzewicy i Kownat (sąsiednie województwo) oraz mieszkańcy. Panie stanęły na wysokości zadania i z ziemniaka wyczarowały smakowite potrawy: kluski, placki, torty, kiszki pieczone czy zupy.

W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w „biciu rekordu” w przekazywaniu ziemniaka z rąk do rąk.

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama