Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Wystawa „Pal Teleki i Polska” w Janowie Podlaskim (film) (galeria)

24 września Gminny Ośrodek Kultury w Janowie Podlaskim zaprosił na wernisaż wystawy "Pal Teleki i Polska", na której prezentowane są eksponaty wypożyczone z Instytutu Pamięci Narodowej oddziału w Krakowie. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Pál Teleki (1879-1941) był dwukrotnym premierem Węgier. Wspierał Polskę w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Także latem 1939 r. wykazał się lojalnością – nie wahał się odmówić Hitlerowi udziału w zbrojnej agresji na II Rzeczpospolitą. W kwietniu 1941 r. popełnił samobójstwo w dramatycznym geście przeciwko współpracy Węgier z III Rzeszą. (Muzeum II Wojny Światowej). 

Węgry są krajem, który zawsze utrzymywał z nami stosunki handlowe, gospodarcze, również dynastyczne. Powiedzenie “Polak, Węgier, dwa bratanki” ma odzwierciedlenie w historii. Pal Teleki wspomagał Polskę w walce z bolszewikami, zadecydował o tym, że Węgry przekazały Polsce amunicję i broń. Przyjął także uchodźców, zarówno cywilnych jak i wojskowych, co było wielkim wyzwaniem. Właśnie o tym mówi wystawa, o jego życiu, o działaniach, związku z Polską i patriotyzmie. Jest to wystawa historyczno – patriotyczna i myślę, że zainteresuje wiele osób z naszego regionu – wyjaśnia dyrektor GOK Renata Kaczmarek. 

Zbiory dostępne są dzięki staraniom Zbigniewa Nieścioruka. – Osoba Pala Telekiego pokazuje, że w naszej historii nie mieliśmy tylko samych fałszywych przyjaciół, ale też prawdziwych. Dobrze jest odnaleźć diament w popiele. Mam nadzieję, że wystawę będą odwiedzać młodzi ludzie – stwierdza pomysłodawca. Na jego prośbę IPN bez zbędnej procedury wyraził gotowość wypożyczenia wystawy, na miejsce eksponaty dowiózł mieszkaniec Białej Podlaskiej pochodzący z ziemi janowskiej.

Wystawa będzie dostępna dla odwiedzających do 24 października w godzinach pracy ośrodka kultury. 

Galeria zdjęć – poniżej.

 

materiał: Radio Biper Gmina Janów Podlaski
zdjęcia: Małgorzata Mieńko
film: Małgorzata Mieńko
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama