Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa w romanowskim muzeum (film) (galeria)

"Żywe dziedzictwo - tradycje od pokoleń" to temat, wokół którego skupiły się tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone 10 września w Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi”. Radio Biper objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Spotkanie w romanowskim muzeum otrzymało temat przewodni „Pędzlem i piórem – pasje od pokoleń”, a towarzyszyła mu wystawa „Od Juliusza do Joanny – malarskie pasje Kossaków i ich związki z Kraszewskimi” prezentująca wybrane dzieła z dorobku malarskiego czterech pokoleń Kossaków (Juliusza, Wojciecha, Jerzego i Joanny).

Juliusz Kossak był niedoścignionym mistrzem akwareli, ale również ilustratorem, więc podczas wystawy nie zabrakło prac ilustrujących największe dzieła polskiej literatury, w tym „Grzechy hetmańskie” Kraszewskiego. Wojciech Kossak, niezaprzeczalny mistrz panoram, świetnie władał piórem, dzięki jego „Wspomnieniom” zgromadzeni w romanowskim muzeum „wybrali się” w wyjątkową podróż do Paryża, m.in. na dwór cesarza Wilhelma II. Za sprawą zgromadzonych pamiątek goście spotkania przenieśli się również na Kossakówkę. 

Gościem specjalnym wydarzenia była Joanna Kossak, wnuczka Jerzego Kossaka, artystka malarka mieszkająca w Podcerkwi w Puszczy Białowieskiej. Opowiedziała o swojej twórczości i inspiracjach

materiał: Radio Biper Powiat Bialski / Gmina Sosnówka
zdjęcia: Krzysztof Lewczuk
film: Krzysztof Lewczuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama