Reklama

Reklama

Reklama video

OSP Rzeczyca ma już 95 lat (film) (galeria)

9 września jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzeczycy obchodziła uroczyście jubileusz 95-lecia istnienia. Wydarzenie było okazją do odznaczenia druhów odznaką "Strażak Wzorowy".

Uroczystość zainaugurowała polowa msza święta przed budynkiem remizy OSP, którą sprawował ks. kan. Roman Sawczuk, kapelan strażaków. – Strażacy są zawsze gotowi, by nieść pomoc ludziom w potrzebie. Mają dziś dobry sprzęt, są wyszkoleni, ale nie zawsze też są w stanie opanować żywioł, bo nie zawsze człowiek jest w stanie opanować żywioły, które są wokół niego i w nim samym, to niełatwa sprawa. Proszę was, byście byli bardzo rozsądni i ostrożni – mówił ks. Roman Sawczuk podkreślając jednocześnie potrzebę powierzenia swoich działań Bogu i św. Florianowi, patronowi strażaków. – Niech św. Florian czuwa nad jednostką, nad nami i wyprasza u Pana wszystko to, co jest potrzebne w służbie, życiu i drodze do zbawienia.

Po wspólnej modlitwie dowódca uroczystości dh Damian Goś złożył raport o gotowości do dalszej części wydarzenia prezesowi zarządu Gminnego ZOSP RP w Międzyrzecu Podlaskim dh Krzysztofowi Adamowiczowi. Druhowie Przemysław Hawryluk, Robert Kurenda i Piotr Krupski wznieśli flagę na maszt, odśpiewano hymn państwowy, a dh Elimia Kaszyńska odczytała rys historyczny jednostki OSP Rzeczyca.

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

1. dh Emilia Kaszyńska c. Henryka
2. dh Mariusz Kaszyński s. Mariana
3. dh Grzegorz Sójka s. Stanisława
4. dh Dariusz Daniluk s. Józefa
5. dh Bernadeta Katarzyna Przygodzka c. Romana
6. dh Kacper Kozos s. Roberta

Kilka słów do zgromadzonych skierowali obecni na uroczystości goście:

Jubileusz OSP Rzeczyca to wielkie wydarzenie w dziejach gminy. Ta jednostka przez 95 lat każdego dnia pracowała na swój wizerunek i autorytet wśród mieszkańców swoją służbą i posługą. Chyba nie przez przypadek strażacy spośród wszystkich służb mundurowych cieszą się największym zaufaniem w Polsce. Są najbliżej nas, służą naszej małej Ojczyźnie, a jak trzeba to służą również Polsce i całemu światu. Za tę służbę chcę wam bardzo serdecznie podziękować i pogratulować, że wsłuchując się w słowa ks. Romana dbacie nie tylko o nasze dobro i bezpieczeństwo, ale również swoje – poprzez szkolenia, profesjonalizm w działaniu i rozsądne zaangażowanie w akcje. Chcę pochylić się też nad waszymi rodzinami, bo bycie strażakiem to obciążenie dla całej rodziny. Dziękuję, że jesteście z druhami strażakami. Chcę was zapewnić, że ochotnicze straże pożarne nosimy w sercu, będziemy dbać o wasz rozwój, będziemy inwestować w wasze jednostki. Ale dziękuję też za to, że sami podejmujecie działania na rzecz swojej jednostki. Największą inwestycją są młodzieżowe drużyny pożarnicze. To one zastąpią nas na tych funkcjach, będą dbały o nasze bezpieczeństwo – mówił prezes zarządu Gminnego ZOSP RP w Międzyrzecu Podlaskim dh Krzysztof Adamowicz.

Rys historyczny jednostki OSP Reczyca:

Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy została założona w 1928 r. podczas zebrania wiejskiego w mieszkaniu Jakuba Wolińskiego. Założycielami  jednostki byli: Woliński Jakub, Zachariasz Józef, Męczyński Franciszek, Siedlanowski Stanisław, Borkowicz Franciszek oraz Brodawka Stanisław. Zainteresowany rozwojem straży starostapPowiatu przyznał dotację na zakup ubrań bojowych. W 1936 r. strażacy podęli decyzję o budowie drewnianej strażnicy. Wybuch II Wojny Światowej zahamował działalność straży, ale już w 1945 r. strażacy reaktywowali jednostkę i wznowili działalność statutową. W 1956 r. postanowiono wybudować nową murowaną strażnicę. Budowa trwała dwa lata i przeprowadzona była w czynie społecznym z udziałem strażaków i innych mieszkańców wsi.

W 1961 r. naczelnikiem OSP zostaje wybrany Mieczysław Ostapiuk. Dzięki jego staraniom  jednostka OSP otrzymuje z Prezydium Miejskiej Rady Narodowej samochód gaśniczy, a z Komendy Powiatowej Straży Pożarnych w Radzyniu Podlaskim motopompę M800. Był on też założycielem żeńskiej drużyny pożarniczej, którą prowadziła drużynowa Halina Byczuk. W 1968 r. funkcję naczelnika objął Czesław Kurenda. Na początku lat 70-tych Komenda Wojewódzka Straży Pożarnych przekazała do OSP samochód gaśniczy marki STAR25. W latach 80-tych strażacy rozbudowali strażnicę o magazyn paliw i pomieszczenia socjalne dla kierowcy. W 1993 r. zostaje wybrany nowy zarząd OSP. Funkcję prezesa powierzono Stanisławowi Kurendzie. W 1995 r. rozpoczęto kolejną rozbudowę strażnicy – dobudowano salę widowiskową o powierzchni 100m2. W 1996 r. funkcję naczelnika powierzono Andrzejowi Ostapiukowi. Uroczystość 70-lecia jednostki odbyła się 20 września 1998 r.. Z tej okazji kilkunastu strażaków otrzymało medale  ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa”. W 1999 r. została zakupiona piła spalinowa marki Stihl oraz pompa pływającą ,,Niagara”.

W latach 90-tych OSP prowadziła szeroką działalność kulturalno – rozrywkową, która wzbogacała dochody. Dzięki nim zakupiono samochód marki Star 200, który po karosacji w dniu 21 października 2000 r. został uroczyście przekazany w użytkowanie. W 2001 r. w czynie społecznym wyremontowano i odnowiono strażnicę, a 19 maja, Zarząd Gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Międzyrzecu Podlaskim zorganizował VIII Gminny Zjazd Związku OSP RP. Decyzją komendanta głównego PSP z dnia 23 kwietnia 2002 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Rzeczycy została włączona do Krajowego Systemy Ratowniczo- Gaśniczego. W 2002 r. jednostka OSP liczyła 31 członków, posiadała samochód gaśniczy Star 200, dwie  motopompy, pompę pływającą oraz inny sprzęt ratowniczo – gaśniczy niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych. W skład zarządu wchodzili : prezes – Stanisław Kurenda, wiceprezes – Zenon Ostapowicz, naczelnik – Andrzej Ostapiuk, sekretarz – Czesław Stefaniuk oraz skarbnik – Dariusz Kurowski.

Uroczystość 75–lecia OSP w Rzeczycy odbyła się  29 maja 2003 r. Do jednostki należało wówczas 30 druhów. Na uroczystości odznaczono 14 druhów srebrnymi medalami, 3 druhów brązowymi oraz  6 druhów odznaką ,,Wzorowy Strażak”. Prezydium Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych nadało Złoty Medal za zasługi dla pożarnictwa – odznaczono nim Sztandar Jednostki. W roku 2008 odbyła się uroczystość 80-lecia OSP w Rzeczycy. Liczba druhów wynosiła 23. Druhowie wyjeżdżali do akcji 22 razy. OSP otrzymało dotację, która została przeznaczona na zakup i założenie alarmu wzywającego do akcji i radiotelefon. Jesienią 2010 r. Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej przekazało Gminie Międzyrzec Podlaski, a Wójt Gminy Roman Michalczuk do OSP w Rzeczycy, samochód marki Mercedes. Z dotacji krajowego systemu zakupiono agregat prądotwórczy, hełmy i węże. Uroczystość 85-lecia OSP w Rzeczycy miała miejsce w  2013 r. W dniu 4 maja 2013 r. w Drelowie nastąpiło uroczyste przekazanie samochodu bojowego marki MAN. Natomiast już w listopadzie rozpoczęto budowę garażu i remont sali. W roku 2018 jednostka odchodziła 90–lecie. Wybrano nowy zarząd: prezes – Stanisław Kurenda, naczelnik – Karol Pietruszka, zastępca naczelnika – Paweł Orłowski, sekretarz – Kazimierz Siedlanowski, skarbnik – Dariusz Kurowski.

Od 2019 r. przy jednostce funkcjonuje Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w której skład wchodzi 41 osób. Funkcję opiekuna pełnili: Paweł Orłowski oraz Karol Pietruszka. Od roku zadanie to przejęła dh Emilia Kaszyńska.

1 lutego 2021 r. zmarł wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej  w Rzeczycy Stanisław Kurenda. Jednostka liczy 40 strażaków ochotników. Obecnie  w skład zarządu OSP w Rzeczycy wchodzą:

prezes  – Paweł Orłowski
sekretarz – Sylwia Damięcka
naczelnik – Karol Pietruszka
zastępca naczelnika – Kazimierz Siedlanowski
gospodarz straży – Andrzej Kurenda
skarbnik – Piotr Krupski
dowódca MDP – Emilia Kaszyńska i Monika Brodawka z pomocą Julii Brodawki oraz Aleksandry Gąsior.

Drużyna MDP bierze udział w ćwiczeniach sportowo – pożarniczych na szczeblach gminnych, powiatowych oraz krajowych z wieloma sukcesami. Obecnie jednostka OSP bierze czynny udział w akcjach ratowniczych na terenie powiatu bialskiego oraz na terenie powiatów sąsiadujących. Jednostka jako jedyna w gminie i jedyna z czterech z powiatu bialskiego jest wciągnięta w struktury Lubelskiej Brygady Obwodowej, dzięki czemu może być dysponowana do dużych zdarzeń na terenie całego województwa.

materiał: Radio Biper Gmina Międzyrzec Podlaski
zdjęcia: Gwalbert Krzewicki
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama