Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Matura z matematyki – czy jest się czego bać?

Matura z matematyki to największy wróg każdego ucznia szkoły średniej i technikum. Zdawalność i średni poziom wyników z tego przedmiotu jest niemalże każdego roku najniższy z całej puli, a perspektywa „oblania” przez matematykę przeraża niejednego maturzystę. Jak zatem zdać maturę z matematyki?

Odpowiedni schemat nauki to podstawa

Problem z nauką matematyki wynika w dużej mierze z brakiem odpowiedniego uporządkowania treści. W przypadku przyswajania materiału z innych przedmiotów maturalnych możliwe jest uczenie się zagadnień „na wyrywki”. Charakterystyka „królowej nauk” wymaga natomiast zrozumienia podstaw, które w późniejszym czasie będzie można wykorzystać do rozwiązywania trudniejszych zadań. Od czego zatem rozpocząć naukę?

W pierwszej kolejności warto podzielić cały zakres nauki na kilka podstawowych działów. Do tego celu przydatne jest wykorzystanie jednego z kilku podręczników dla szkół ponadgimnazjalnych, które są rekomendowane przez nauczycieli w liceach i technikach. Wydawnictwo Nowa Era w swoich najpopularniejszych pozycjach z serii „MATeMAtyka” proponuje rozpoczęcie przyswajania materiału od rodzajów liczb i zbiorów, aby następnie przejść do układów równań, funkcji i planimetrii. Z kolei „MATeMAtyka 2” to kontynuowanie zagadnienia funkcji, a także wstęp do wielomianów i trygonometrii. Wreszcie trzeci z podręczników w serii, czyli „MATeMAtyka 3”, pozwala zapoznać się z tematem funkcji logarytmicznej, ciągów oraz podstaw statystyki.

Jak się uczyć matematyki, aby się nie „zgubić”?

Podzielenie materiału z matematyki pozwala odpowiednio dobrać rodzaje zadań do potrzeb każdego ucznia. Sama treść podręcznika jest bowiem niewystarczająca do uzyskania swobody w rozwiązywaniu poszczególnych działań i funkcji, jednak dodając do tego zbiory zadań, można po przyswojeniu każdego z rozdziałów szlifować wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce.

Najlepszym sposobem na naukę matematyki – zarówno na poziomie rozszerzonym, jak i podstawowym – jest przyswajanie w pierwszej fazie treści, które zostały zaproponowane w podręcznikach. Pula zadań w nich zawarta jest jednak ograniczona, dlatego po zapoznaniu się z tematem uczeń może przejść do rozwiązywania zbiorów zadań – niekoniecznie od wydawnictwa, spod którego szyldu wyszły wykorzystane podczas nauki podręczniki. Pozwala to maturzystom na zupełnie inne spojrzenie na wybrane działy, dzięki czemu istnieje możliwość zrozumienia zagadnienia, zamiast bezmyślnego rozwiązywania zadań.

Matematyka uwielbia uporządkowanie, dlatego kierując się powyższymi zasadami i wykorzystując je w praktyce – począwszy od liczb rzeczywistych, a kończąc na statystyce i ciągach – można w łatwy sposób osiągnąć wymarzony cel, jakim będzie pozytywny wynik na maturze.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama