Dyspozycja wypłaty odszkodowania
W Polsce każdy właściciel pojazdu ma obowiązek posiadania polisy OC, z której można pokryć późniejsze, ewentualne szkody na pojeździe, a nawet leczenie czy rehabilitację osoby, która została poszkodowana podczas zdarzenia drogowego. Aby tak się jednak stało konieczne jest przeprowadzenie całej procedury, w tym złożenie do towarzystwa ubezpieczeniowego stosownej dokumentacji. Jednym z takich pism jest dyspozycja wypłaty odszkodowania. O co dokładnie chodzi i co powinno znaleźć się w tym dokumencie? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć na ten temat!
Dyspozycja wypłaty odszkodowania – o czym dokładnie mowa?
Pierwszym krokiem w przypadku kolizji czy wypadku jest zawsze zgłoszenie przez poszkodowanego szkody, co rozpoczyna proces ubiegania się o odszkodowanie. Ubezpieczyciel po zapoznaniu się z okolicznościami zdarzenia oraz wszelką zebraną dokumentacją, określa kwotę środków, które zostaną wypłacone osobie poszkodowanej z OC sprawcy. Dyspozycja wypłaty odszkodowania jest dokumentem, który uściśla wiele kwestii i może tym samym skrócić czas wypłaty pieniędzy. Warto jednak podkreślić, że dyspozycja wypłaty odszkodowania może dotyczyć jedynie bezspornej części odszkodowania.
Jakie informacje umieścić w dyspozycji?
Dyspozycja wypłaty odszkodowania zgodnie z prawem powinna mieć formę pisemną. Ustawodawca nie narzuca jednak wzoru takiego dokumentu, co może rodzić pewne rozbieżności i wątpliwości dotyczącego tego, co powinno się w nim znaleźć. Przyjmuje się jednak, że niezbędne jest zaledwie kilka elementów, dzięki którym można zidentyfikować strony oraz szkodę, która jest podstawą wypłaty odszkodowania. Dokument powinien zawierać datę oraz miejscowość; adresata (nazwę oraz adres ubezpieczyciela); dane osobowe osoby poszkodowanej; numer szkody; a także dane osoby upoważnionej do odbioru odszkodowania, jeśli środki ma odebrać osoba trzecia. Ponadto, należy umieścić nazwę banku oraz numer rachunku, na który mają zostać przelane pieniądze, a często określa się też to, czy odszkodowanie ma być wypłacone w całości czy w ratach. Niezbędne jest też oświadczenie o odliczeniu podatku VAT po zakupie pojazdu. Nie może oczywiście zabraknąć także podpisu osoby poszkodowanej.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Tak sporządzone pismo należy dostarczyć do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym sprawca wykupił polisę OC. Ubezpieczyciel powinien wypłacić bezsporną część odszkodowania do 30 dni od zgłoszenia szkody. Od każdej decyzji ubezpieczającego poszkodowanemu przysługuje odwołanie, a koniec końców także wejście na drogę sądową, aby walczyć o wyższą kwotę, tym bardziej jeśli istnieją ku temu argumenty.
materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki