Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

W Bokince Królewskiej powstanie Centrum Integracji Międzypokoleniowej (film)

W niszczejącym od lat budynku po byłej szkole w Bokince Królewskiej ma powstać Centrum Integracji Międzypokoleniowej. To pomysł na to, by przywrócić temu miejscu funkcjonalność i przygotować teren, na którym będą się mogły odbywać ciekawe wydarzenia skupiające mieszkańców wioski i gminy Tuczna. Obiekt zapewni również szeroki wachlarz usług stając się pierwszym w powiecie Centrum Usług Społecznych.

Podczas zebrania w Bokince Królewskiej, które odbyło się 17 sierpnia, rozmawiano o tym, jak ma przebiegać modernizacja budynku, by przywrócić mu dawną świetność. Inwestorem zadania jest Gmina Tuczna, a w spotkaniu uczestniczył wójt Zbigniew Litwiniuk. Na zaproszenie sołtys Bokinki Elżbiety Moszkowskiej odpowiedzieli również m.in. radny gminy Zbigniew Sokołowski, sekretarz Powiatu Bialskiego Jarosław Gajewski, radni powiatowi Marek Sulima i Mateusz Majewski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej Małgorzata Malczuk, pracownik Zarządu Dróg Powiatowych Krzysztof Skrodziuk i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Tucznej Alina Lipka.

Budynek byłej szkoły w Bokince Królewskiej został objęty projektem Strategii Rozwoju Ponadlokalnego Przygranicznego Obszaru Funkcjonalnego Aktywne Pogranicze na lata 2022 – 2030, którą tworzy łącznie dwanaście samorządów. – Na podstawie strategii, która została wstępnie zatwierdzona przez Radę Gminy Tuczna, radni zabezpieczyli w budżecie około 100 tys. złotych na wykonanie projektu. Ten projekt został już wykonany. Będzie się on wpisywał w Centrum Usług Społecznych, o czym już wcześniej rozmawialiśmy z dyrektor PCPR. W gminie Tuczna ma powstać jedno z pierwszych centrów usług społecznych w powiecie, podobne funkcjonują w kilku gminach, w Wojcieszkowie i Bełżycach. To centrum ma zapewniać pełen wachlarz usług dla mieszkańców, zarówno najmłodszych, jak i najstarszych, takie jak na przykład mobilna rehabilitacja z dojazdem do klienta, usługi psychologiczne – przybliżył szczegóły wójt Zbigniew Litwiniuk.

Jeden taki punkt powstanie w Międzylesiu na bazie Środowiskowego Domu Samopomocy, drugi natomiast zostanie zlokalizowany właśnie w niszczejącym budynku szkoły w Bokince Królewskiej. Na ten cel zostaną zabezpieczone środki z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Projekt dotyczący modernizacji obiektu nosi nazwę „Przebudowa, nadbudowa wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku dawnej szkoły na Centrum Integracji Międzypokoleniowej oraz budowa altany rekreacyjnej w Gminie Tuczna zlokalizowanych w miejscowości Bokinka Królewska”. Autorem projektu jest Przedsiębiorstwo Usług Projektowo – Montażowych Sp z o. o. w Białej Podlaskiej.

Altana, która będzie miejscem spotkań dla lokalnej społeczności i gminy Tuczna, ma zostać zbudowana na działce ewid. nr 49, elementy ścian, słupy, płotek, barierka i miecze zostaną wykonane z naturalnego, okorowanego drzewa sosnowego, będzie kryta drewnianym gontem w kolorze starego drzewa, taki też kolor otrzyma stolarka okienna. Całość uwieńczy komin z kamienia naturalnego.

Gmina jest już w trakcie realizacji tego zadania, jej przedstawiciele uczestniczyli w kilku szkoleniach organizowanych przez Urząd Marszałkowski.

Jak się okazuje, budynkiem szkoły zainteresowało się Starostwo Powiatowe, jednak, jak podkreślił wójt Litwiniuk, obiekt znalazł już swoją funkcjonalność, a do dyspozycji powiatu, jak dodał, gmina może oddać budynek szkoły w Dąbrowicy Dużej. Przypomniał również, że w tej miejscowości zaplanowano w ramach rewitalizacji powstanie obserwatorium astronomicznego wraz z planetarium i kinem. To jednak wciąż plany, ponieważ ogromny koszt inwestycji sięgający 20 mln złotych uniemożliwia gminie jej rozpoczęcie.

Więcej o obserwatorium i planetarium w Dąbrowicy Dużej:
Dąbrowica Duża: Gmina planuje budowę obserwatorium astronomicznego (galeria) <<==>> LINK

 

materiał: Radio Biper Gmina Tuczna
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama