Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Śpiwór puchowy. Ciepło i komfort w najcięższych warunkach

Śpiwór puchowy jest w warunkach polowych jedyną barierą ochronną przed chłodem. Kilkudniowy trekking lub wymagające górskie eskapady są nie tylko gwarancją wspaniałego wypoczynku, ale wiążą się z ryzykiem ekspozycji na niskie temperatury. Jak wybrać śpiwór puchowy, aby w pełni wykorzystać jego funkcje?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu śpiwora puchowego?

Puch jest najlepszą formą izolacji cieplnej, dlatego wysokiej jakości śpiwory wykorzystują właśnie ten materiał jako warstwę, która gwarantuje równie wysoki poziom komfortu termicznego. Podstawowym parametrem, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu śpiwora jest sprężystość i stosunek puchu do pierza. Wypełnienie wewnętrznej warstwy puchem kaczym lub gęsim, stanowiącym ponad 80 procent całego ocieplenia, gwarantuje utrzymanie ciepła nawet wówczas, kiedy temperatura na zewnątrz spada znacznie poniżej zera. Każdy śpiwór puchowy posiada deklarowaną przez producenta temperaturę komfortu cieplnego oraz temperaturę minimalną. Pierwsza z wymienionych wartości oznacza uśrednioną temperaturę powietrza na zewnątrz, przy której korzystanie ze śpiwora będzie najbardziej efektywne. Z kolei temperaturą minimalną określa się graniczną wartość, poniżej której noc spędzona w śpiworze może wiązać się z pojawieniem się uczucia chłodu.

Dodatkowe udogodnienia

Producenci śpiworów doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że utrzymanie odpowiedniego komfortu termicznego w nocy jest warunkiem dobrego snu. Z tego powodu część produktów posiada szereg udogodnień, które mają służyć dostosowaniu śpiwora do aktualnej temperatury na zewnątrz. Łączone przy użyciu zamków błyskawicznych warstwy sprawiają, że część śpiworów sprawdzi się doskonale jako produkt całoroczny. Wówczas w zależności od temperatury na zewnątrz, użytkownik sam może zdecydować o konieczności wykorzystania jednej lub dwóch warstw izolujących. Przydatne okazuje się również odpowiednie rozmieszczenie kołnierzy termicznych, wyeliminowanie „zimnych szwów” oraz kaptury wyposażone w ściągacze. Dla osób podróżujących w parach, szczególnie ciekawym rozwiązaniem jest możliwość połączenia ze sobą dwóch śpiworów przy pomocy zamka błyskawicznego.

Rozmiar ma znaczenie

Podejmując ostateczną decyzję o zakupie wybranego śpiwora puchowego, warto zwrócić również zwrócić uwagę na rozmiar pakunku. Produkty tego typu znajdują zastosowanie w warunkach biwakowych, kiedy to noc spędzana jest po kilkunastu godzinach marszu. Z tego powodu masa całkowita śpiwora i jego rozmiar po złożeniu mają znaczący wpływ na komfort przemieszczania się z plecakiem. Minimalizacja wielkości i wagi plecaka odgrywa kluczowe znaczenie dla całego „backpackingu” – dlatego również namioty, materace turystyczne oraz odzież trekkingowa powinny być wybierane z uwzględnieniem możliwości ich kompresji. Aspekt rozmiaru dotyczy również wzrostu użytkownika, przy którym korzystanie ze śpiwora będzie najbardziej efektywne. Obecnie na rynku można znaleźć jednak śpiwory, które sprawdzą się idealnie zarówno dla osób poniżej 170 centymetrów wzrostu, jak i te dla znacznie wyższych podróżników. Ciepły i wytrzymały śpiwór to – obok obuwia turystycznego i pojemnego plecaka – jeden z najważniejszych aspektów udanego wypoczynku na łonie natury. Warto zatem zdecydować się na zakup śpiwora puchowego wysokiej jakości, który będzie gwarancją komfortu cieplnego w każdych warunkach pogodowych.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama