Zespół Śpiewaczy „Czerwone Korale” z Zahajek powstał w czerwcu 2003 roku z inicjatywy pań działających w lokalnym Kole Gospodyń Wiejskich. Początkowy skład zespołu to: Anna Wróbel – przewodnicząca zespołu, Bożena Popijantus, Danuta Sierocka, Zofia Nazaruk, Grażyna Maksymiuk, Ewa Kaliszuk. Od samego początku paniom towarzyszą: Marian Wolski na akordeonie oraz Marian Maksymiuk na gitarze akustycznej, który dodatkowo wspomaga występy wokalem i aranżacją wykonania utworów. Obecny skład przedstawia się następująco: Anna Wróbel, Danuta Sierocka, Zofia Nazaruk, Grażyna Maksymiuk, Krystyna Kozłowiec, Marian Maksymiuk – gitara i śpiew, Marian Wolski – akordeon, Sławomir Ołtuszyk – klawisze. – Na początku śpiewaliśmy piosenki ludowe i biesiadne, później doszły piosenki rozrywkowe. Mamy w repertuarze pieśni patriotyczne, maryjne, biesiadne, ludowe i takie typowo biesiadne – wyjaśnia przewodnicząca zespołu Anna Wróbel.
Zespół systematycznie bierze udział w licznych imprezach okolicznościowych i spotkaniach biesiadnych, zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym. Od 2006 r. jest gospodarzem „Jesiennego spotkania z folklorem”. Otrzymał wiele wyróżnień i nagród, w tym „Wawrzyn Podlasia”, „Zasłużony dla Gminy Drelów” oraz „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego”. Specjalnością „Czerwonych Korali”, oprócz działalności muzycznej, jest misterna sztuka wicia wieńców dożynkowych. Największym wyróżnieniem w dorobku zespołu jest I miejsce w konkursie na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy podczas Dożynek Prezydenckich w Spale w 2008 roku, gdzie zespół reprezentował nie tylko gminę Drelów , ale także powiat i całe województwo lubelskie. Podczas dożynek gminnych zespół zdobył I miejsce siedem razy, tyle też razy osiągnął ten sukces na dożynkach powiatowych. Trzy razy stawał na najwyższym podium w województwie.
Spotkanie w dniu 24 czerwca było okazją do wspomnień i podsumowań, do czego przysłużyła się m.in. prezentacja multimedialna omówiona przez dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Drelowie Michała Olesiejuka i opowieści członków zespołu. Wspominano udział w dożynkach prezydenckich, wyjazd do Francji w celu promowania lokalnego rękodzieła i dorobku kulturalnego Gminy Drelów, udział w mniejszych i większych uroczystościach i przeglądach, w tym Przegląd Teatrów Obrzędowych w Drelowie, w którym zespół prezentował spektakl kabaretowy „W domu u sołtysa”.
Do wspólnego świętowania jubileuszu dołączyli włodarze i przedstawiciele powiatu bialskiego i gminy Drelów, członkowie zespołów śpiewaczych z terenu gminy i regionu oraz mieszkańcy Zahajek i sponsorzy. Życzenia i gratulacje złożył starosta bialski Mariusz Filipiuk, który podarował jubilatom pamiątkowy grawerton, w imieniu wójta Piotra Kazimierskiego życzenia i upominki przekazali sekretarz Rafał Kortoniuk i skarbnik Bożena Piątek, muzyczne życzenia składali równie członkowie KGW w Drelowie i zespołów: z Szóstki i Kwasówki, Worsianki z Wors, Kalina z Łózek, Bagnoszki z Drelowa, zespołu z Szóstki, Pohulanka z Kopytnika, Przegalinianki z Przegalin Dużych, Tęcza z Brzozowicy Małej, Ale Baby z Kapelą z Berezy i Nadzieja z Mań. Spotkanie uświetniła również swoim występem Aleksandra Tarasiuk.
– Dziękuję serdecznie za piękna promocję Gminy Drelów i Powiatu Bialskiego, bo przez te 20 lat udało się państwu bardzo wiele osiągnąć. Osiągnięcia te świadczą o ogromnym profesjonalizmie. Życzę kolejnych pięknych jubileuszy – podkreślił starosta Mariusz Filipiuk wręczając grawerton oraz specjalne podziękowanie dla akordeonisty Mariana Wolskiego.
Nie zabrakło poczęstunku przygotowanego przez gospodarzy, urodzinowego tortu i tanecznej zabawy przy muzyce zespołu Roman’s.
materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Anna Ostapiuk
film: Radio Biper Gmina Drelów
opracowanie: Anna Ostapiuk