Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

SIM Południowe Podlasie współtworzy 15 gmin z regionu

23 czerwca w Horbowie Kolonii włodarze piętnastu samorządów z powiatu bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego podpisali akt notarialny z Krajowym Zasobem Nieruchomości reprezentowanym tego dnia przez prezesa Arkadiusza Urbana w sprawie powołania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej SIM Południowe Podlasie oraz wniesienia udziałów w kwocie 3 mln zł pozyskanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to program, w ramach którego rząd we współpracy z samorządami chce budować mieszkania lokatorskie o preferencyjnych opłatach za użytkowanie. SIM jest dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w gminie, ale posiadających środki na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za na niskie na zaciągniecie kredytu. 

Południowe Podlasie to szesnastu udziałowców: piętnaście gmin i KZN. Mamy w planach do wybudowania tysiąc mieszkań, zróżnicowanych w zależności od gminy, to bloki, a częściej zabudowa szeregowa. Będzie to zadanie nowej spółki, którą dzisiaj powołujemy – wyjaśnia prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Arkadiusz Urban.

Akt notarialny podpisały samorządy:

powiat bialski:
Gmina Janów Podlaski
Gmina Kodeń
Gmina Konstantynów
Gmina Łomazy
Gmina Piszczac
Gmina Rokitno
Gmina Rossosz
Gmina Sławatycze
Gmina Sosnówka
Gmina Tuczna

powiat radzyński:
Gmina Borki
Gmina Komarówka Podlaska
Gmina Radzyń Podlaski
Miasto Radzyń Podlaski

powiat parczewski:
Miasto Parczew

Gminy, które chciały uczestniczyć w projekcie musiały spełnić jeden warunek: mieć grunt. Całą resztę organizuje spółka i KZN, za którego przyczyną mogą również dołączyć kolejne chętne samorządy, zarówno te, które chcą wstąpić do SIM Południowe Podlasie, jak i kolejnych. SIM Południowe Podlasie to już druga spółka na Lubelszczyźnie, a powstanie jeszcze jedna. – Każda gmina może wejść do SIM z marszu, bo dostaje od nas za pośrednictwem Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa 3 mln zł na objęcie udziałów w tworzonej spółce – wyjaśnia prezes KZN.

SIM Południowe Podlasie dzięki udziałowi piętnastu gmin ma kapitał początkowy 45 mln zł. Przed nią przetargi, zamówienia publiczne, natomiast po zarejestrowaniu i wybraniu władz nastąpią aporty gruntowe. Wsparcia 10%-owego udziela Rządowy Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa, do 35% – Fundusz Dopłat z Banku Gospodarstwa Krajowego, pozostałe 55% dzieli się pomiędzy partycypantów i mieszkańców, to także kredyt zaciągany w BKK przez spółkę. Co ważne dla przyszłych najemców, warunki finansowe będę opierały się o stan podobny do tego sprzed wojny w Ukrainie, dzięki czemu czynsz będzie stosunkowo niski. Dodatkowo każda z gmin odrębnie będzie ustalała podział między kredytem a partycypantem. – Zachęcamy do 30%, ponieważ to później przekłada się na niższy kredyt i niższe czynsze, pierwsza wpłata w tej wysokości pozwoli łatwiej spłacać kredyt w dalszych latach – wyjaśnia Arkadiusz Urban.

Wójt gminy Janów Podlaski Leszek Chwedczuk: – Na początek wystartujemy od jednego bloku, od strony Terespola przy Straży Granicznej. Jeżeli będzie zapotrzebowanie na większą ilość, mamy dwie kolejne lokalizacje. W gminie mamy duże zapotrzebowanie, mamy również wielu przyjezdnych, którzy szukają własnego lokum, stancji, a fizycznie ich nie ma. Tę lukę wypełni budowa mieszkań w ramach SIM.

Wójt gminy Kodeń Jerzy Troć: – Mamy już odpowiednią uzbrojoną działkę, na której można postawić ośmio – lub dziesięciorodzinny blok. To wsparcie dla młodych ludzi, żeby nie uciekali, bo miejsca pracy i mieszkanie trzymają to całe społeczeństwo. Lokalizacja to ulica 1 Maja i Morwowa przy byłym domu nauczyciela.

Wójt gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk: – Chcemy w ramach SIM zbudować kontenerowe mieszkania. Jesteśmy w trakcie podziału działki, tak by można było jak najprędzej rozpocząć proces inwestycyjny. Lokalizacja to Komarówka Podlaska, działki w kierunku Derewiczna.

Wójt gminy Konstantynów Romuald Murawski: – Gmina zadysponowała nieruchomość, którą posiada na terenie osiedla mieszkaniowego, to dobra lokalizacja do wybudowania bloku wielorodzinnego. Myślę, że to może być minimum 12, a nawet do 20 mieszkań.

Wójt gminy Leśna Podlaska Paweł Kazimierski: – Gmina wniesie aportem dwie nieruchomości, na których chcemy postawić dwa budynki wielorodzinne. Jeden budynek w obrębie osiedla bloków mieszkalnych, punktowiec o pojemności 12-15 mieszkań.

Wójt gminy Łomazy Jerzy Czyżewski: – Gmina przekazuje działkę w centrum Łomaz przy ulicy Cichej, która zostaje przeznaczona pod budowę bloku wielorodzinnego składającego się z 24-26 mieszkań.

Wójt gminy Piszczac Kamil Kożuchowski: – Nie powstała jeszcze jednoznaczna koncepcja, powstały dwie: jedna to blok lub dwa bloki w zależności od terenu, rozważam również zabudowę szeregową. Szacuję, że będzie to około 25-30 mieszkań.

Wójt gminy Rokitno Jacek Szewczuk: – Cieleśnica Pałac, miejscowość w gminie Rokitno, tam planujemy budowę mieszkań jednorodzinnych. Na chwilę obecną nie jestem w stanie określić liczby mieszkań domów jednorodzinnych.

Wójt gminy Rossosz Kazimierz Weremkowicz: – Brakuje nam mieszkańców, chcemy ich zatrzymać w gminie jak najwięcej. Nasz kolejny etap to przystosowanie budynku po byłym przedszkolu, prawdopodobnie powstaną tam cztery mieszkania. Być może znajdą się nowe działki, pola do manewru mamy sporo. Co prawda działek będących własnością gminy jest niewiele, ale zastanawiamy się, które można przeznaczyć pod budowę nowych mieszkań.

Wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz: – SIM ma powstać w nieczynnej szkole w Rozwadówce, jest to wykorzystanie istniejącego, dosyć ciekawego, fajnego budynku, który od kilku lat stoi jako pustostan.

Wójt gminy Tuczna Zygmunt Litwiniuk: – Planowane jest sześć mieszkań, jeśli będą potrzeby to mamy kolejne działki. Gmina Tuczna będzie traktowana pilotażowo i mieszkania powstaną tu jako pierwsze co mnie bardzo cieszy. 1m2 ma kosztować nie więcej niż 4,5 tys. złotych, więc myślę, że to cena przystępna, jest też możliwość dojścia do własnego mieszkania. Czynsze też są atrakcyjne, bo przez pierwsze lata będą dofinansowane w 50% z budżetu państwa.


fot. Krajowy Zasób Nieruchomości

 

materiał: Radio Biper Powiat Bialski
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk / www.kzn.gov.pl
film: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama