Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jarmark Sapieżyński w Kodniu (zaproszenie)

Termin wydarzenia: 9 lipca 2023
, godz. 12:00
Gmina Kodeń zaprasza na Jarmark Sapieżyński, który odbędzie się na kodeńskich błoniach już 9 lipca. Rozpoczęcie mszą świętą o godz. 12:00, po której uczestnicy wydarzenia przemaszerują na plac imprezowy. Otwarcie jarmarku o godz. 13:20. W trakcie imprezy odbędzie się prapremiera utworu Norberta Smolińskiego poświęconego powstańcom styczniowym - Radio Biper objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Jarmark Sapieżyński to wydarzenie kulturalne, które już na stałe wpisało się w kanon wakacyjnych imprez w gminie Kodeń. To jedno z większych wydarzeń Lubelszczyzny, które łączy w sobie aspekt historyczny, kulturalny i patriotyczny. Jest nawiązaniem do wspaniałej historii Jana Sapiehy, który w 1511 r. od Króla Polski Zygmunta Starego otrzymał przywilej organizowania jarmarków w Kodniu. Partnerem tego wydarzenia od trzech lat jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Kodniu.

W tym roku Jarmark, który odbędzie się 9 lipca, będzie organizowany ku pamięci okrągłych jubileuszy czyli 160 rocznicy Zwycięskiej Bitwy o Kodeń w pierwszym dniu Powstania Styczniowego oraz ku pamięci 300 lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

Podczas imprezy odbędzie się jarmark z produktami rękodzieła i z potrawami tradycyjnymi i regionalnymi oraz Turniej Łuczniczy o Strzałę Sapiehy. Gwiazdami Wieczoru będzie zespół Classic i Rokiczanka. Będzie również występ zespołu Jawor z Ukrainy oraz koncert Norberta Smoły Smolińskiego wraz z Dziecięcą Ferajną ku pamięci Powstańców Styczniowych będący elementem realizacji projektu „W hołdzie powstańcom z gminy Kodeń” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Dodatkowe atrakcje:
– jarmark ze stoiskami z produktami regionalnymi i tradycyjnymi oraz rękodziełem artystycznym twórców z woj. lubelskiego
– piknik wojskowy
– plac zabaw dla dzieci
– miasteczko food truck’ów

W trakcie imprezy odbędzie się koncert „W hołdzie powstańcom z gminy Kodeń” w wykonaniu Dziecięcej Ferajny Lubelaki oraz prapremiera teledysku i utworu Norberta Smolińskiego „Zwycięska noc. Na Kodeń marsz!” poświęconego kodeńskim powstańcom styczniowym. Teledysk do piosenki nakręcono na kodeńskiej Kalwarii.

Imprezie będzie towarzyszyła akcja charytatywna na rzecz Klaudii, podopiecznej Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kodniu, która uległa wypadkowi komunikacyjnemu. Szczegóły na plakacie.

Organizatorami wydarzenia są: Gmina Kodeń, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kodniu oraz Ojcowie Oblaci z Kodnia, partnerami: Fundacja LOTTO im. H. Konopackiej, Fundacja PZU oraz Województwo Lubelskie – Lubelskie. Smakuj życie!, a patronat nad Jarmarkiem objęli: poseł do Europarlamentu Beata Mazurek oraz marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

 

materiał: UG Kodeń
opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama