Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Zalety i wyzwania w zespołach outsourcingu IT

Rekrutacja w IT to wciąż duże wyzwanie. Kandydaci mają wysokie oczekiwania, dotyczące nie tylko wynagrodzenia i benefitów, ale także formy zatrudnienia. To właśnie w tej branży pracuje najwięcej specjalistów zatrudnionych na zasadzie outsourcingu. Dlaczego to rozwiązanie cieszy się tak dużą popularnością? Poznaj jego wady i zalety.

Zalety outsourcingu IT

  • Możliwość współpracy z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami

Dzięki outsourcingowi IT firmy mogą korzystać ze specjalistycznej wiedzy, bez konieczności tworzenia nowych miejsc pracy. Agencja rekrutacyjna IT, taka jak HRK, specjalizuje się w rekrutacji pracowników kontraktowych o wymaganych kompetencjach, zarówno twardych, jak i miękkich.

  • Elastyczność prowadzenia działalności

Dzięki outsourcingowi IT firma nie musi wiązać się na stałe z jednym pracownikiem, lecz korzystać z wiedzy i doświadczenia wielu osób (także z bardzo wąskich specjalizacji). Dzięki temu może planować działania w sposób bardziej elastyczny, inwestując w to, co ma szansę przynieść aktualnie największy zysk.

  • Redukcja kosztów zatrudnienia

Jedną z podstawowych zalet outsourcingu IT jest możliwość optymalizacji kosztów zatrudnienia. Firma podejmująca współpracę z podmiotem zewnętrznym, świadczącym usługi outsourcingowe, standardowo rozlicza się za godziny przepracowane przez specjalistę. Rozliczenie zawiera także marżę agencyjną. Klient nie pokrywa więc kosztów związanych ze składkami na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne. Nie musi także inwestować w rozwój pracowników, dostosowanie stanowiska pracy czy pakiety benefitów, które wspierają motywację. To zadanie dla firmy zewnętrznej, która zajmuje się outsourcingiem.

  • Skupienie się na core business

Firmy, które korzystają z pracy zespołów outsourcingowych, mogą skupić się na podstawowej działalności firmy, np. rozwoju produktów czy ekspansji na nowe rynki. Wszystkie działania związane z pozyskiwaniem specjalistów oraz zarządzaniem pracownikami kontraktowymi bierze na siebie agencja rekrutacyjna.

Wyzwania związane z outsourcingiem IT

  • Komunikacja

Praca w zespołach outsourcingowych często oznacza konieczność komunikacji online. Aby zredukować ryzyko wystąpienia napięć czy nieporozumień, wynikających z zapośredniczonej formy kontaktu, należy stworzyć strategię komunikacji wewnętrznej, uwzględniając w niej potrzeby osób pracujących stacjonarnie, zdalnie i hybrydowo.

  • Kontrola efektów pracy

Sprawowanie nadzoru nad pracą specjalistów zatrudnionych na zasadzie IT Contractingu może być nieco trudniejsze niż w przypadku kontroli pracy pozostałych zatrudnionych. Co zrobić, żeby uniknąć sytuacji, w której nie wiadomo, na jakim etapie pracy jest projekt? Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest inwestycja w oprogramowanie do monitorowania efektów pracy, które obejmie także pracowników kontraktowych.

Outsourcing IT to rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści – zarówno pracodawcom, jak i specjalistom związanym z branżą nowych technologii. Problemy dotyczące komunikacji czy kontroli jakości można łatwo wyeliminować, korzystając z usług profesjonalnych agencji rekrutacyjnych IT, które dysponują wiedzą i doświadczeniem w zarządzaniu zespołami kontraktorów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://hrk.pl/pl/it-contracting

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama