Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Kwotą 250.000 zł Wipasz wsparł drelowski Klub Seniora (film) (galeria)

Na terenie gminy Drelów powstaje Klub Seniora, który rozpocznie swoje działanie z początkiem września br. Na organizację i funkcjonowanie organizacji udzieliła wsparcia finansowego Fundacja "Pomocna Dłoń" firmy Wipasz S.A. 14 czerwca nastąpiło symboliczne przekazanie czeku na kwotę 250.000 zł wójtowi Piotrowi Kazimierskiemu.

Spotkanie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie, gdzie zgromadzonych powitali wspólnie wójt gminy Drelów Piotr Kazimierski i dyrektor GCK Michał Olesiejuk. Jak wyjaśnił włodarz, prezes Wipasz S.A. Józef Wiśniewski kilka miesięcy wcześniej zaoferował gminie wsparcie na rzecz seniorów. – Firma, która tu inwestuje i zatrudnia ludzi, często deklaruje, że chce być częścią tej społeczności. Wielokrotnie już udzielali nam wsparcia, chcą również wesprzeć grupę seniorów, tak, aby mogła aktywnie uczestniczyć w działaniach samorządu. To propozycja, która nam, jako samorządowi, bardzo się spodobała. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i patrząc na zainteresowanie seniorów widzimy, że ta decyzja była trafna – podkreślił wójt Piotr Kazimierski.

Na terenie gminy Drelów, w pięciu miejscowościach: Drelów, Dołha, Szóstka, Witoroż i Żerocin, powstaną Kluby Seniora, które rozpoczną swoje działanie od 1 września 2023 r. i zakończą planowo 30 kwietnia 2024 r. Ich siedzibą będą domy ludowe, natomiast w Drelowie będzie to Gminne Centrum Kultury. Zajęcia dla seniorów będą się odbywały jeden raz w tygodniu w godzinach od 16:00 do 20:00 i będą dla nich całkowicie bezpłatne. W każdej chwili można się zapisać do klubu i z niego wypisać, a nad przebiegiem zajęć będą czuwali opiekunowie – animatorzy.

Uczestnictwo w Klubie Seniora pozwala seniorom przede wszystkim na przebywanie w kontakcie z osobami w tym samym wieku i spędzanie czasu aktywnie i ciekawie. Seniorzy wezmą udział w zajęciach prozdrowotnych, kursach, warsztatach, spotkaniach ze znanymi osobami, zajęciach komputerowych i kulinarnych, wdrażane będą odprężające, ale też wymagające skupienia i wspomagające prawidłową pracę ciała prace manualne, takie jak wyszywanie, haftowanie, szydełkowanie, malowanie czy majsterkowanie, odbędą się spotkania muzyczne i taneczne. Przewidziano poczęstunki na zajęciach, wycieczkę do miejscowości Koryciny i wspólną zabawę taneczną. Do tego różnego rodzaju gry – planszowe, karciane, szachy i warcaby. Aktywność ruchową będą wspierały spacery nordic walking i ćwiczenia wzmacniające kręgosłup, a nad tą częścią spotkań będzie czuwał fizjoterapeuta.

Chcemy pomóc zagospodarować czas. Dorobiliśmy się przez ostatnie lata wyposażonych, ogrzewanych domów ludowych z możliwością przygotowania w nich kulinariów. Ale te budynki muszą żyć, powinni do nich przychodzić ludzie. Ta inicjatywa jest po to, byśmy mogli się spotkać. Chcemy, żeby to był początek wielkiego projektu, na którego funkcjonowanie będziemy każdego roku przeznaczać środki finansowe – zapewnił włodarz gminy.

Wstępnie do Klubu Seniora zgłosiło się już ponad 130 osób. Koordynatorem projektu jest radna gminy Drelów, na co dzień pracownik GOPS w Międzyrzecu Podlaskim, Ewa Tarasiuk. – Cieszy mnie fakt, że na terenie gminy Drelów za przyczyną ludzi dobrej woli, jednocześnie hojnych ludzi, zostanie uruchomiony w pięciu miejscowościach Klub Seniora. O zwrócenie uwagi na solidarność międzypokoleniową i wewnątrzpokoleniową wielokrotnie wskazywał pan wójt Piotr Kazimierski. Bardzo dawno temu dostrzegł fakt zagospodarowania wspólnego czasu w środowisku lokalnym. I stało się, marzenia się spełniają – przypomniała Ewa Tarasiuk. W swoim wystąpieniu przybliżyła ramowy plan zajęć dla seniorów, zaznaczając jednocześnie, że organizatorzy są otwarci na pomysły klubowiczów. – Przedsięwzięcie jest możliwe i realne dzięki hojności fundacji. Seniorzy będą mogli wspólnie spędzić czas, nawiązać rozmowy, poszerzyć znajomości, ale też podzielić się swoimi pasjami i doświadczeniami. Mając ponad dwudziestoletni staż pracy w różnych miejscach, a ostatnie 12 lat pracuję w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Międzyrzecu Podlaskim, śmiało mogę powiedzieć, że jest to bardzo dobra inicjatywa. Pracuję w terenie, na co dzień spotykam się z seniorami, którzy oprócz pomocy finansowej i usług opiekuńczych, potrzebują zwykłej rozmowy i obecności. Z uwagi na mój charakter pracy i predyspozyje pan wójt powierzył mi organizację i wdrożenie programu „Senior w potrzebie” na terenie gminy. To przedsięwzięcie to duży ogrom pracy, ale ja się pracy nie boję. Traktuję to jako wyzwanie, a wyzwania nas rozwijają, przez co stajemy się bogatsi o nowe doświadczenia.

Na powstanie, organizację i funkcjonowanie Klubu Seniora firma Wipasz S.A. zadeklarowała pomoc finansową w kwocie 250.000 zł i to właśnie 14 czerwca w Drelowie odbyło się przekazanie symbolicznego czeku, którego dokonali prezes Fundacji Wipasz „Pomocna Dłoń” Paulina Buczek oraz odpowiedzialny za kwestie finansowe wiceprezes firmy Wipasz Tomasz Sienkiewicz.

Firma Wipasz istnieje na rynku 29 lat. Jest przykładem na to, jak postępować odpowiedzialnie, we współpracy ze społeczeństwem – zaznaczyła prezes fundacji Paulina Buczek, przypominając działania firmy ukierunkowane na pomoc, m.in. dystrybucję maseczek ochronnych i pomoc uchodźcom wojennym. – Ale tak naprawdę wszystko zaczęło się 12 lat temu podczas największej w XXI wieku powodzi. Prezes firmy Wipasz Józef Wiśniewski postanowił pomóc sadownikom i rolnikom, by jak najszybciej mogli wrócić do normalnego funkcjonowania. Przez 12 lat nasza fundacja skupiała się przede wszystkim na pomocy dzieciom, szczególnie pochodzącym z terenów wiejskich. Po pewnym czasie pojawiła się myśl, że jest jeszcze jedna duża grupa społeczna w Polsce, o której często się zapomina, a są to osoby, które często stoją przed trudną decyzją, czy kupić leki, czy jedzenie.

Tak powstał projekt „Senior w potrzebie”, którego celem jest pomoc seniorom w różnych życiowych sytuacjach. W ramach projektu fundacja przekazuje środki m.in. na funkcjonowanie klubów seniora. – Cieszę się, że mogę wspierać osoby, które będą przekazywać dalej piękne wartości, historie rodzinne, kulturę i elementy życia pozostające w nas od dziecka na zawsze. Gdy przeczytałam wniosek, który do nas wpłynął i zobaczyłam, że seniorzy będą mogli skorzystać z terapii ruchowej, z zajęć z fizjoterapeutą, z różnego rodzaju spotkań o ziołolecznictwie, wycieczek, moja radość była tak ogromna, że bez żadnego zastanowienia i uwag przyjęliśmy ten wniosek – mówiła prezes fundacji dziękując jednocześnie włodarzowi gminy oraz koordynatorom przyszłego klubu za zaangażowanie i ważną społecznie inicjatywę.

Nasza firma to nie tylko sprzedaż, to również bycie aktywnym i odpowiedzialnym członkiem społeczności lokalnej. Te działania i lokalne aktywności, które będą się działy, są w stu procentach zgodne z działaniem naszej firmy. Chcemy, żeby społeczność była zintegrowana, by była to integracja międzypokoleniowa, żeby odbywały się spotkania, które będą miały na celu nie tylko rozwój i wspieranie wiedzy, ale by były to normalne, towarzyskie spotkania – dodał odpowiadający za finanse firmy Wipasz Tomasz Sienkiewicz.

Przekazując wójtowi Piotrowi Kazimierskiemu symboliczny czek na kwotę 200.000 zł prezes fundacji Paulina Buczek zadeklarowała: – Mam nadzieję, że te pieniądze przyniosą wam radość, miłe chwile i wspomnienia. A jeśli wam się spodoba, to dajcie znać za rok. Składając podziękowanie włodarz wyraził nadzieję, że w przyszłości znajdą się również inne firmy zainteresowane wsparciem podjętej w tym roku społecznej inicjatywy. – Liczymy na hojność firmy Wipasz w przyszłych latach, ale też hojność innych firm, które licznie powstają w naszej gminie, że pójdą za przykładem Wipaszu i skoro zarabiają na terenie naszej gminy to niech również się tym zyskiem podzielą. Bo rzeczywiście tyle jesteśmy warci, ile jesteśmy w stanie pomóc innym w potrzebie. Jeśli mamy się czym podzielić, dzielmy się. Tak, aby firma była dobrze odbierana, jako część tej wspólnoty – podsumował wójt Kazimierski.

Spotkanie uświetniły swoimi występami wokalnymi uczennice Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie Aleksandra Tarasiuk i Gabriela Kieczka. Zgromadzeni spędzili wspólnie czas przy poczęstunku przygotowanym przez pracowników Gminnego Centrum Kultury.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia: Anna Ostapiuk
film: Mariusz Maksymiuk / Bartek Sawa Sawicki
tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama