Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Ekipa z Roskoszy pobiegła w 56. Biegu Pamięci Sachsenhausen (galeria)

W dniach 28.04-02.05.2023 r. dziesięcioosobowa grupa najlepszych sportowców wraz z dwoma opiekunami Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP z Roskoszy wzięła udział w projekcie „Deutsch-Polnische Jugendbegegnung anlässlich des 56. Sachsenhausen-Gedenklaufes”, dofinansowanym przez program Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Uczestnicy naszego Centrum zostali zaproszeni przez Starostwo powiatowe Oberhavel, które już po raz 56 jest współorganizatorem „Biegu Pamięci Sachsenhausen”. Bieg, który każdego roku odbywa się 1 maja w Oranienburgu, poświęcony jest pamięci ofiar obozu Sachsenhausen.

Młodzi sportowcy z Niemiec i Polski spotykają się aby Biegiem Pamięci Sachsenhausen oraz wspólnymi rozgrywkami sportowymi uczcić pamięć ofiar nazizmu. Wspólnie składają także hołd zgładzonym w obozie koncentracyjnym podczas II Wojny Światowej.

Uczestnicy ECKiW OHP wzięli udział w sztafecie międzynarodowej 5 razy 1,2 km oraz w biegu głównym na dystansie 7,5 km. W biegu głównym brało udział ponad 600 osób i w tej konkurencji w pierwszej dziesiątce w kategorii wiekowej do 18 lat znalazło się czterech uczestników ECKiW OHP – 6 miejsce zajął Alan Guzowski, 7 miejsce Sebastian Sawoniuk, 8 miejsce Bartosz Indrzejewski oraz 9 miejsce Błażej Zalisko. Alan Guzowski w ogólnej klasyfikacji wśród wszystkich 600 uczestników biegu zajął bardzo wysokie 47 miejsce.

Uczestnicy biegu otrzymali medale i pamiątkowe dyplomy.

Delegacja z Polski wraz z opiekunami i Starostą Powiatu Oberhavel złożyła także uroczyście kwiaty pod pomnikiem ofiary terroru nazistowskiego, polskiego olimpijczyka Włodzimierza Długoszewskiego – więźnia obozu koncentracyjnego Auschwitz, Brzezinka oraz Sachsenhausen.

Podczas wyjazdu młodzież mieszkała w ośrodku wypoczynkowym w miejscowości Neuendorf niedaleko Berlina. Zapewniono im liczne atrakcje, m.in. zajęcia integracyjne z młodzieżą z Niemiec, cross trening i inne zajęcia sportowe, wieczory przy ognisku sprzyjające poznawaniu kultury i obyczajów kraju sąsiada. Niezapomnianym przeżyciem był całodzienny wyjazd do Berlina, podczas którego młodzież mogła poznać najważniejsze zabytki stolicy Niemiec oraz zwiedzić Reichstag wraz z tarasem na dachu i kopułą gmachu. Cenną lekcją historii było zwiedzanie Muzeum Sachsenhausen w Oranienburgu, będące jednym z ważniejszych miejsc pamięci w Niemczech.

materiał: ECKiW OHP w Roskoszy
tekst i zdjęcia: Małgorzata Zając Specjalista ds. programów ECKiW OHP w Roskoszy
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama