Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Z Białej Podlaskiej do Szkocji: Glasgow, Scottish Highlands, Edinburgh – zobacz jakie to proste

Intensywne dni. Podróż. Wiedza. Nauka. Język angielski. Bialska szkoła językowa Helen Doron English - angielski dla dzieci i młodzieży oprócz zajęć na miejscu oferuje również swoim słucham wspólne wypady na Wyspy. Oto relacja z ostatniego wyjazdu do Szkocji. To turystyczna mekka, pełna historii, kultury, lokalnych smakołyków, atrakcji i przepięknych krajobrazów. Ekipa Helen Doron English Biała Podlaska wraz z "Teensami" właśnie wróciła z wycieczki po tym pięknym kraju i jak można wyczytać i zobaczyć w materiale są ogromnie zadowoleni i zachwyceni.

Naszą szkocką przygodę rozpoczęliśmy lotem z Warszawy do Glasgow. Dla wielu naszych uczestników był to pierwszy w życiu lot samolotem, który z pewnością dostarczył im wielu emocji. Glasgow jest największym miastem Szkocji, w którym znajduje się wiele interesujących miejsc, często wykorzystywanych na planach filmowych produkcji.

Korzystając ze słonecznej pogody pierwsze swoje kroki skierowaliśmy do Kelvingrove Art Gallery and Museum, które oferuje wiele nietuzinkowych wystaw i kolekcji sztuki, którymi byliśmy zachwyceni. Muzeum jest również znanym zabytkiem architektury i warto go odwiedzić, aby zobaczyć piękne wnętrza. Obowiązkowym punktem naszej trasy był także University of Glasgow, zbudowany w stylu neogotyckim. Budynki uczelni są jednymi z najpiękniejszych zabytków architektury w Szkocji. Zwiedziliśmy także Riverside Museum położone nad rzeką Clyde z olbrzymią kolekcją wszelakich pojazdów.

Korzystając z dwupiętrowego autobusu Hop-On Hop-Off byliśmy w ponad 20 atrakcyjnych miejscach. Na trasie naszego przejazdu zobaczyliśmy główne zabytki Glasgow (George Square, Glasgow Cathedral, Glasgow Green, Buchanan street i wiele innych.) Na zakończenie zjedliśmy tradycyjne danie Fish & Chips w znanej restauracji The Crystal Palace – usytuowanej w najstarszym budynku komercyjnym z żeliwną fasadą w Wielkiej Brytanii. Olbrzymie szklane witryny są znakiem rozpoznawczym tego budynku zbudowanego w 1856 roku.

Drugiego dnia wybraliśmy się na objazdową wycieczkę w szkockie góry – Scottish Highlands. To jedna z najpiękniejszych części tego kraju, znana z dzikiej przyrody, górskich krajobrazów oraz malowniczych jezior. Po drodze zobaczyliśmy wodospady Falls of Falloch, największe jezioro w Szkocji Loch Lomond, w pobliżu miasteczka Fort William najwyższy szczyt UK – Ben Nevis, następnie zatrzymaliśmy się koło Three Sisters of Glencoe.

W kolejnej miejscowości Fort Augustus szukaliśmy potwora z Loch Ness. Mimo wysiłku nie udało się nam spotkać z Nessi 🙂 To słynne na cały świat jezioro połączone jest z Morzem Północnym kanałem Caledonian Canal, dzięki któremu wzmocniła się narodowa gospodarka Szkocji. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy pomniku Commando Memorial upamiętniającym żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Kolejny obowiązkowy przystanek zrobiliśmy w urokliwej miejscowości Pitlochry. Jest to wypoczynkowa szkocka miejscówka otoczona licznymi turystycznymi trasami pieszymi i kajakowymi oraz miejscami do wędkowania.

Ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w jednym z najpiękniejszych miast Wielkiej Brytanii, w Edynburgu – stolicy Szkocji. Jednym z najważniejszych zabytków miasta jest słynny edynburski Zamek Królewski, który stoi na wulkanicznej skale, ze szczytu której podziwialiśmy przepiękne widoki na podzamcze. Zanim dotarliśmy do wrót warowni weszliśmy do parku poniżej, gdzie znajduje się pomnik misia Wojtka – żołnierza armii Andersa. Jego historia jest niesamowita, wręcz niewiarygodna – warto poznać ją bliżej! Dumni, obowiązkowo zrobiliśmy sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie. To nie jedyny polski akcent w stolicy Szkocji.

Na trasie naszej całodziennej 20-to kilometrowej wycieczki była również ławeczka generała Maczka. Tam również zrobiliśmy sobie grupową fotkę. Podczas spaceru zobaczyliśmy przepiękne zabytki, czarującą architekturę oraz urokliwe uliczki. Zwiedziliśmy National Museum of Scotland oraz Scottish National Gallery. Szliśmy zabytkową ulicą Royal Mile, która prowadzi od Zamku Królewskiego do Pałacu Holyrood. Na tej historycznej ulicy znajdują się dziś liczne sklepy z pamiątkami, kawiarnie, puby, hotele oraz liczne zabytki, wśród nich St. Giles Cathedral oraz Ratusz Miejski. Po zwiedzeniu ścisłego centrum udaliśmy się na wzgórze Calton Hill. Warto wejść na sam szczyt ponieważ z tego miejsca zobaczymy zarówno bliską zabudowę miasta jak i daleką panoramę. To miejsce w przeszłości inspirowało wielu artystów i malarzy. Aktualnie znajduje się tam pomnik National Monument of Scotland, obserwatorium astronomiczne oraz dzwonnica Nelsona. Mogliśmy podziwiać stamtąd widok na Holyrood Park oraz na zatokę Morza Północnego Firth of Forth.

Tych kilka intensywnych dni w Szkocji pozostawiły wśród uczestników niedosyt wrażeń oraz zmotywowały do pogłębiania wiedzy i intensywniejszej nauki języka angielskiego. Przywieźliśmy ze sobą tysiące przepięknych wspomnień i pamiątkowych zdjęć. Urzekła nas szkocka przyroda, architektura, historia i zabytki. Snujemy już plany na kolejne wyjazdy 🙂

20 maja 2023 w naszej szkole odbędą się Dni Otwarte. Zachęcamy do zapisania swoich dzieci do naszej szkoły. Mamy grupy praktycznie dopasowane do każdego wieku dziecka. Zwiedzajcie z nami kolejne ciekawe miejsca, w których rozmawia się po angielsku.

Bądź z nami na bieżąco i polub nasz profil na FB

https://www.facebook.com/helen.doron.biala/

https://www.instagram.com/helendoron.bialapodlaska/

Adres naszej językowej szkoły: Helen Doron English – angielski dla dzieci i młodzieży ul. A. Fieldorfa 26/8 21-500 Biała Podlaska

https://helendoron.pl/angielski-biala-podlaska/

Informacje i zapisy telefon

601 634 920

materiał: Helen Doron English – angielski dla dzieci i młodzieży
opracowanie: Gwalbert Krzewicki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama