Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

300 drzew na 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Trwa akcja sadzenia drzew na terenie Kodnia (film) (galeria)

W Kodniu rozpoczęła się organizowana przez samorząd i społeczność akcja posadzenia 300 drzew z okazji przypadającego na 2023 r. jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Pierwszego dnia, 24 kwietnia, do gruntu trafiło 81 sadzonek dębu szypułkowego na Kodeńskiej Kalwarii.

Uczestnicy akcji spotkali się w dniu 24 kwietnia w okolicy pamiątkowego krzyża na Kodeńskiej Kalwarii. Wśród nich m.in. wójt Jerzy Troć z pracownikami urzędu gminy, radni, posłowie na Sejm RP Dariusz Stefaniuk i Marcin Duszek, leśnicy Nadleśnictwa Chotyłów, uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych, OSP Kodeń, przedstawiciele wojsk obrony terytorialnej Brygady Wielkopolskiej, przyjechała również rodzina katyńska z Gdańska.

Podczas pierwszego z trzech zaplanowanych dni do gruntu wzdłuż odnogi rzeki Kałamanki trafia 81 sadzonek dębu szypułkowego. W kolejnych dniach pojawi się również lipa, kasztanowiec czerwony, klon pospolity i czerwony, zostaną one posadzone w alei lipowej przy skrzyżowaniu Polnej i Lipowej oraz na terenie Placencji. – To przykład dla młodzieży, jak sadzić pamiątkowe drzewa, które później będą pomnikami na wiele lat, będą miały swoją symbolikę i swój wydźwięk – mówił poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk.

Uczestnicy akcji sadzenia drzew otrzymali w podziękowaniu sadzonki sosny przygotowane przez Nadleśnictwo Chotyłów, które tego dnia reprezentował przyjaciel Kodnia Piotr Musiał. – Jest mi niezmiernie miło, że wraz z załogą mogę uczestniczyć w tak pięknym i przydatnym dniu. Leśnicy tej ziemi są bardzo związani z Sanktuarium w Kodniu, co roku odbywa się tu nasza pielgrzymka, by dostać trochę natchnienia do dalszej pracy – mówił leśnik. Nadleśnictwo zapewniło sadzonki drzew do wykorzystania w kodeńskiej zielonej akcji. – Dziś przy tej akcji zakorzeni się pamięć o was wszystkich, bo każde posadzone drzewo to pewna pamięć, która rośnie i zostaje.

Pomysłodawcą akcji jest sekretarz Mariusz Zańko. – Chcemy podkreślić cyklem wydarzeń jubileusz 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Pamiętamy o koronacji, ale dbamy również o przyrodę. Nie będzie nas, ale będzie las i to jest w tym najważniejsze – podkreśla Mariusz Zańko.

 

materiał: Radio Biper Gmina Kodeń
zdjęcia: Bartek Sawa Sawicki
film: Bartek Sawa Sawicki
opracowanie: Anna Ostapiuk

 

 

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama