To już trzecia edycja akcji, do której przyłączyli się licznie mieszkańcy wyżej wymienionych terenów. – Mamy pięć obwodów i co roku sprzątamy jeden z nich. To forma podziękowania matce naturze za to piękno, a chcemy, żeby była jeszcze piękniejsza – wyjaśnił Maciej Bieliński z Bialskiego Towarzystwa Łowieckiego „Ponowa”.
W ubiegłym roku w akcji brały udział trzy powiaty, pięć nadleśnictwa, dwadzieścia pięć kół łowieckich. Posprzątano wówczas dwadzieścia osiem obwodów łowieckich, a do wspólnego działania przyłączyło się 434 osób. Efekt to dwadzieścia dwie przyczepy ciągnikowe śmieci – trzysta dwadzieścia trzy 100-litrowe worki. – W tym roku biorą udział cztery powiaty, siedem nadleśnictw, trzydzieści dwa koła, a sprzątanych będzie łącznie trzydzieści sześć obwodów. Do akcji włączyli się pracownicy Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, uczniowie szkół, koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne – przybliżył szczegóły łowczy okręgowy Sebastian Santus.
Odwiedziliśmy sprzątających w Hrudzie, Huszczy i Tucznej. – Mamy tu czterdzieści osób, a do dyspozycji worki, rękawice, przyczepki, samochody i chęć do pracy – mówił Andrzej Czerw z „Ponowy”, którego spotkaliśmy w Huszczy.
W Tucznej mieliśmy przyjemność towarzyszyć sprzątającym okolicę uczniom i nauczycielom Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Tucznej. – Nasza szkoła bardzo często uczestniczy w różnego rodzaju akcjach ekologicznych, w tym tygodniu sadziliśmy las z Nadleśnictwem Chotyłów. Dzisiaj bierzemy udział w akcji sprzątania świata razem z Kołem Łowieckim „Ogar” z Białej Podlaskiej. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tego typu akcjach, chętnie zbierają śmieci – wyjaśnia nauczyciel Renata Miciuk.
– Te śmieci stwarzają zagrożenie dla lasu – podkreśla Jerzy Jakubiuk z KŁ „Ogar”, wyjaśniając, że zwłaszcza w upalne dni może dojść do pożaru. Akcja przeprowadzona przez myśliwych to nie tylko działania eco, ale również przeciwdziałanie wielu niebezpiecznym sytuacjom, do jakich może dojść w wyniku ludzkiej bezmyślności i beztroski.
– Każde środowisko, które przyczynia się do tego, że nasze otoczenie staje się coraz piękniejsze, jest godne pochwały – dodaje wiceprezydent miasta Biała Podlaska Maciej Buczyński, który również przyłączył się do akcji, po to, jak podkreśla, by uhonorować działania samych myśliwych.
materiał: Radio Biper
zdjęcia: Mariusz Maksymiuk
opracowanie: Anna Ostapiuk