Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Krosty na twarzy – rodzaje i przyczyny ich powstawania

Krosty na twarzy mogą pojawiać się z różnych powodów. Nie zawsze są wynikiem ostrych zapaleń skóry. Czasami tworzą się pod wpływem niewłaściwej pielęgnacji, warunków atmosferycznych czy emocji i hormonów „buzujących” w organizmie. Skóra jest bardzo unerwiona, dlatego szybko reaguje na wszelkie takie czynniki. Czy krostami na twarzy trzeba się przejmować? Poznaj rodzaje krost i przyczyny ich powstawania.

Zaskórniki otwarte – czarne grudki na skórze

Najczęściej pojawiającym się problemem skórnym są zaskórniki otwarte, czyli czarne kropki widoczne w różnych miejscach na ciele. Najczęściej ich wykwit obserwuje się na twarzy w strefie T (głównie na nosie i podbródku). Jednak pojawiać się mogą również wokół ust, na policzkach czy też plecach.

Mają bardzo charakterystyczny wygląd. Są niewielkimi wgłębieniami pojawiającymi się w skórze, zabarwionymi na czarno. To wynik utleniania się sebum, podczas zatykania ujścia gruczołów łojowych. Należą do rodzaju krost stosunkowo prostych w usuwaniu, jednak wiele zależy od rodzaju skóry, na której powstały. Przy grubym naskórku tego rodzaju krosty na twarzy są osadzone głęboko i proces ich eliminacji należy do wymagających i bolesnych. Niezależnie jednak od grubości skóry, zaskórników otwartych nie można wyciskać samodzielnie. Najlepiej udać się z nimi do kosmetyczki albo zadbać o odpowiednie kosmetyki oczyszczające.

Krosty na twarzy w postaci zaskórników otwartych występują często i w dużych grupach. Co jest powodem ich występowania? Odpowiedź jest prosta – nieprawidłowe oczyszczanie twarzy. Aby ich unikać, należy regularnie używać produktów oczyszczających, które pozwolą na pozbycie się wszelkich pozostałości kosmetyków kolorowych oraz zanieczyszczeń, które znalazły się na skórze w ciągu dnia.

Zaskórniki zamknięte – charakterystyczne białe pryszcze

Inne rodzaje krost powstających na twarzy to najczęściej zaskórniki zamknięte. Rozwijają się głęboko pod warstwą naskórka. Są charakterystyczne i osiągają różne wielkości i kształty, ale zawsze wypełnione są ropą, która tworzy biały pryszcz na powierzchni skóry. Na ogół są bolesne podczas samego ich dotykania, jednak mogą również wywoływać dyskomfort w czasie rozwijania się pod skórą.

Tego rodzaju krosty na twarzy spowodowane są z kolei wieloma czynnikami. Najczęściej to wynik złej pielęgnacji i wzmożonej produkcji łoju. Mogą pojawiać się w okresie dorastania, przy zaburzonej gospodarce hormonalnej czy też w okresach wzmożonego stresu. U dorosłych obserwuje się je głównie u kobiet, np. będąc w ciąży, po odstawieniu antykoncepcji w postaci tabletek oraz w czasie menopauzy.

Grudki na twarzy – trudne do ukrycia pod makijażem

Wykwity, które pojawiają się na skórze to również grudki. Są one szczególnie trudne do usunięcia oraz do zakrycia makijażem. Mają charakterystyczny kształt kopulastej wypukłości. Powstają najczęściej w wyniku złej pielęgnacji skóry i zablokowania porów. Aby się ich pozbyć, należy udać się do specjalisty, który oceni stan naszej skóry oraz zaproponuje sposoby leczenia. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie również peelingów różnego rodzaju oraz dokładniejszych zabiegów, np. mikrodermabrazji.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama