Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Jakie korzyści dostarcza system uzdatniania wody?

Bez systemów uzdatniania wody nie byłoby mowy ani o bezpiecznym jej spożywaniu, ani o korzystaniu z niej do celów przemysłowych. Jakie dokładnie korzyści wiążą się zatem z uzdatnianiem wody? Co zyskuje się dzięki zmiękczaczom, odżelaziaczom czy generatorom dwutlenku chloru?

Czym jest system uzdatniania wody?

Uzdatnianie wody to inaczej poddanie jej takim procesom, które finalnie skutkować będą zmianą jej parametrów na pożądane. To, jakie konkretnie będą to parametry, zależy od przeznaczenia wody. Woda, która ma służyć celom spożywczym, nie może zawierać groźnych dla zdrowia i życia patogenów. Ciecz, którą wykorzystuje się przemysłowo, często musi być poddana procesom jej zmiękczania i odżelaziania, co zmniejsza ryzyko awarii urządzeń, mających kontakt z wodą i powstawania rdzy w instalacjach wodnych. Z kolei na pływalniach czy basenach stosuje się uzdatnianie za pomocą ozonu bądź różnych postaci chloru, co zwiększa bezpieczeństwo kontaktu z wodą basenową. Wszystkie te działania mają na celu dostosowanie parametrów fizykochemicznych wody tak, aby ta nadawała się do późniejszego wykorzystania w konkretnym celu.

Po co filtruje się wodę pitną?

W przypadku wody przeznaczonej do spożycia, odpowiednie uzdatnianie wody jest absolutnie konieczne. Dlaczego jest to tak ważne może zobrazować badanie wody pobranej z własnego ujęcia, czyli ze studni kopanej lub głębinowej. Surowa woda, która nie byłaby poddana żadnym procesom uzdatniania, zawierałaby w sobie na przykład bakterie, które przenikają do wód gruntowych wraz z odchodami zwierząt. Do bakterii tych należy, chociażby bakteria E.coli. Jej obecność w wodzie jest naturalna, ale niepożądana, ponieważ świadczy o skażeniu i jest potencjalnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Innym składnikiem obecnym w wodzie surowej są spore ilości żelaza. Surowa woda zwykle bogata jest w wodorotlenki żelaza.

Domowe stacje uzdatniania wody, wykorzystujące ultrafiltrację czy filtrację membranową z wykorzystaniem zjawiska odwróconej osmozy skutecznie eliminują z wody zanieczyszczenia biologiczne, w tym bakterie, grzyby i inne patogeny. Dodatkowe odżelaziacze przydają się wtedy, kiedy badanie wody wskazuje na wyjątkowo duże stężenie żelaza.

Co daje zmiękczanie wody?

Jeżeli w wodzie obecne jest wysokie stężenie jonów wapnia, mówimy o wodzie twardej. Zmiękczanie wody służyć ma eliminacji jonów wapnia poprzez zamianę ich na jony sodu dzięki specjalnym złożom jonowymiennym. Zmiękczona woda może być pożądana zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w użyciu przemysłowym. W tym pierwszym przypadku powoduje na przykład, że do mycia zużywa się mniej detergentów, a środki czystości bardziej się pienią. Wszystko za sprawą tego, że miękka woda charakteryzuje się zmniejszonym napięciem powierzchniowym, czyli zdecydowanie lepiej rozpuszczają się w niej i działają wszelkie środki chemiczne. Zmiękczanie wody to też mniejsze ryzyko powstawania kamienia kotłowego, dlatego sprawdzi się w użyciu przemysłowym, gdzie do czynienia mamy z urządzeniami i maszynami mającymi kontakt z wodą. W tym przypadku zmiękczacze przemysłowe stoją na straży ciągłej i bezawaryjnej produkcji.

Chlorowanie i ozonowanie

Profesjonalne firmy z branży uzdatniania wody, jak granimex.com.pl nierzadko oferują specjalistyczne chloratory czy generatory ozonu. Po co stosuje się te systemy uzdatniania? Chlor i ozon to bardzo silne utleniacze, które unieszkodliwiają obecne w wodzie zanieczyszczenia biologiczne. Bardzo dobrze radzą sobie z bakteriami, wirusami, grzybami. Chlorowanie wykorzystywane jest powszechnie przez wodociągi miejskie. Generatory chloru i ozonu sprawdzą się zaś w przypadku pływalni czy wszelkich basenów — w hotelach, punktach SPA, gabinetach odnowy biologicznej itd. Unieszkodliwiają zanieczyszczenia, które wraz z wydzielinami, w tym śliną, potem czy śladowymi ilościami moczu mogą dostać się do wody basenowej.

Podsumowując, systemy uzdatniania wody pomagają w uzyskaniu wody o takich parametrach, jakich wymaga jej przeznaczenie. Dzięki odpowiedniej filtracji otrzymujemy wodę zdatną do picia. Odżelazianie wody i jej zmiękczanie może uchronić urządzenia mające kontakt z wodą i sieć hydrauliczną przed osadzaniem się kamienia kotłowego oraz powstawaniem rdzy, a co za tym idzie, ryzykiem awarii. Chlor i ozon z kolei mogą przydać się wszędzie tam, gdzie z wody korzysta spora liczba osób — na basenach, pływalniach itp.

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama