Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Reklama video

Sztuka tworzenia podcastu – jak osiągnąć sukces?

Podcasty zdobywają coraz większą popularność - jak wskazują najnowsze badania 20% internautów słucha podcastów w domu, w pracy lub podróży. Szczególne zaangażowanie i regularność można zauważyć w tej ostatniej grupie - czyli ludzi spędzających dużo czasu w komunikacji miejskiej, pociągach lub za kierownicą samochodu. Realizacja podcastu może więc okazać się doskonałym sposobem docieranie do nich, budowanie swojej marki osobistej, a także na promocję biznesu. Pojawia się więc kluczowe pytanie - jak zrealizować podcast, tak aby przyciągał uwagę i utrzymywał zaangażowanie słuchaczy?

Jaki jest klucz do sukcesu w tworzeniu podcastu?

Wydawać by się mogło, że tworzenie podcastu to prosta sprawa, jednak konkurencja na rynku podcastów stawia wysoką poprzeczkę – wymagane jest staranne planowanie i przygotowanie. Podstawowa zasada mówi o tym, że podcast powinien mieć dobrze określone ramy tematyczne oraz grupę docelową. Zdecydowanie powinien dotykać on tematów, w których się specjalizujemy.
Ważnym krokiem jest wymyślenie całej koncepcji, stałych i powtarzalnych elementów, które nadadzą podcastowi charakterystycznego tonu, a zarazem wyróżnika. Może on dotyczyć stałych elementów scenariusza, czasu trwania podcastu, intro, muzyki, ewentualnych przerywników.
Nie mniej ważne jest również odpowiednie opracowanie identyfikacji wizualnej, która powinna być unikalna, dopasowana do twojego wizerunku, stylu w jaki prowadzisz media społecznościowe, a także odpowiadać preferencjom grupy docelowej.

Scenariusz podcastu

Podczas gdy zawartość podcastu jest zależna od wybranej tematyki oraz naszej unikalnej koncepcji, można śmiało powiedzieć że podcast ma pewne elementy uniwersalne. Na początku każdego odcinka powinno znaleźć się intro, warto też się przedstawić, krótko opisać temat odcinka oraz przedstawić gości (jeśli takich zapraszamy).
Później następuje główna część, gdzie poruszasz punkty tematu, który chcesz omówić. Może to obejmować różne sekcje, w zależności od tematu. Może to również obejmować pytania do gości, jeśli prowadzisz podcast typu wywiad. Po tej części można poświęcić czas na przeczytanie różnych pytań i komentarzy od
słuchaczy, odpowiedzieć na nie i wejść w polemikę. Pozwoli to budować bardziej zaangażowaną społeczność, z którą realnie wchodzisz w interakcję i która realnie wpływa na treść odcinków.
Na koniec powinno się podsumować całe nagranie i zapowiedzieć następny odcinek. Nie zapomnijcie także podziękować za subskrypcje i wspólnie spędzony czas.

Realizacja w studiu nagraniowym czy w domu?

Przy tworzeniu podcastu kluczowe jest posiadanie profesjonalnego sprzętu do nagrywania i obróbki dźwięku. Konieczne będzie zainwestowanie tu w świetnej jakości mikrofony i wygłuszenie pomieszczenia. Jeżeli nie jesteś w stanie pozwolić sobie na takie wydatki lub po prostu cenisz sobie wygodę i wsparcie ekspertów, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług studia nagraniowego.
Każde studio nagraniowe posiada własne kabiny lektorskie i stanowiska do nagrywania podcastów. Studio nagraniowe to również gwarancja profesjonalnego montażu. Specjaliści doradzą jak uatrakcyjnić podcast czy przygotować się do nagrań.

 

opracowanie: Gwalbert Krzewicki

 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama