Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

Co musisz wiedzieć o odziedziczonych akcjach na giełdzie?

Wiele osób marzy o otrzymaniu spadku, który pozwoli im żyć wygodnie lub nawet bez pracy. Jednak rzeczywistość jest taka, że z otrzymaniem spadku wiąże się znacznie więcej kwestii niż tylko otrzymanie pieniędzy. Generalnie otrzymanie spadku wiąże się z szeregiem formalności i procesów, które utrudniają to zadanie, a musimy pamiętać, że odziedziczyć można nie tylko gotówkę, ale także nieruchomości, biżuterię, dzieła sztuki, fundusze inwestycyjne, portfele papierów wartościowych czy akcje. Często zdarza się również, że w spadku znajdują się pakiety papierów wartościowych notowanych na giełdzie. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

Jak spieniężyć odziedziczone akcje?

W momencie śmierci osoby, banki blokują rachunki bieżące i rachunki papierów wartościowych zmarłego. W ten sposób nikt nie może korzystać ani rozdysponować pieniędzy i akcji przed przyjęciem spadku. Ponadto nie wolno dokonywać żadnych wypłat gotówkowych na rzecz jakichkolwiek spadkobierców. Dlatego też, dopóki testament nie zostanie odczytany i przyjęty, spadkobiercy nie mogą odebrać żadnego majątku, w tym akcji.

Jeśli spadkobierców jest kilku, zostanie określony procent udziałów otrzymanych przez każdego ze spadkobierców. Natomiast jeśli jest tylko jeden spadkobierca, wystarczy przedstawić podmiotowi bankowemu akt notarialny oraz księgę rodzinną potwierdzającą pokrewieństwo. Niezależnie zatem od przypadku, odbiór odziedziczonych udziałów nastąpi w momencie sformalizowania testamentu i przyjęcia spadku. Wtedy spadkobierca może zrobić z akcjami co chce: zatrzymać je, sprzedać itp.

Jak opodatkowane są odziedziczone akcje?

Odziedziczone akcje są opodatkowane, podobnie jak reszta odziedziczonego majątku, w momencie otrzymania spadku. W tym celu istnieje podatek od spadków i darowizn. Niezależnie od tego, czy odziedziczysz dom, czy gotówkę lub akcje, będziesz musiał zapłacić odpowiedni procent tego podatku. Brzmi skomplikowanie? Sprawy spadkowe Gdańsk wiążą się z nie do końca jasnymi formalnościami, dlatego warto skorzystać z pomocy kancelarii prawnej.

Co zrobić, gdy chcę sprzedać akcje, które odziedziczyłem?

Wielu spadkobierców chce sprzedać akcje jak najszybciej, aby je upłynnić i mieć gotówkę. Jednak, o ile nie będziesz musiał płacić podatku dochodowego od nabycia akcji, o tyle będziesz musiał zapłacić podatek od ich sprzedaży. Dlatego ważne jest, abyś zwrócił uwagę tę procedurę przed sprzedażą akcji.

Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć jest to, czy sprzedając osiągniesz zysk czy stratę. Aby to zrobić, ważne jest, aby wiedzieć, jaka była wartość rynkowa akcji na zamknięciu giełdy w dniu śmierci zmarłego.

Będzie to cena nabycia akcji. Dlatego jeśli sprzedasz po wyższej cenie niż ta, Urząd Skarbowy potraktuje to w taki sposób, że osiągnąłeś zysk kapitałowy i będziesz musiał zapłacić podatek. Wiele osób uważa, że zysk kapitałowy oblicza się biorąc pod uwagę cenę, po której akcje zostały kupione przez osobę zmarłą, ale tak nie jest.

Przykład: zmarły kupił za życia akcje za cenę 10.000 złotych, ale w dniu jego śmierci akcje miały cenę 5.000 złotych. Spadkobierca chce je sprzedać, ale akcje są obecnie wyceniane na 7.000 złotych. Może uznać, że lepiej jest sprzedać akcje teraz, ponieważ cena sprzedaży jest niższa niż cena zakupu, to poniesiesz stratę i nie będziesz musiał płacić zysku kapitałowego. Jest to jednak poważny błąd: w rzeczywistości cena sprzedaży jest o 2.000 złotych wyższa niż cena zakupu. Dlatego trzeba będzie zapłacić podatek od zysków kapitałowych od tych 2.000 złotych.

 

 

materiał: partner wydawniczy
opracowanie: Leszek Niedaleki

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama