Radio

BiperTV

Facebook

Galerie

Wydarzenia

Artykuły

Szukaj

Reklama

Reklama

I Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” (galeria)

Dwudziestu trzech reprezentantów pięciu szkół z terenu gminy Drelów walczyło w dniu 23 marca w Drelowie o tytuł mistrza ortografii w I Gminnym Konkursie Ortograficznym "Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023". Wyzwanie polegało na możliwie bezbłędnym napisaniu dyktanda i testu ortograficznego, które sprawdzały znajomość zasad poprawnej pisowni.

„Bo błąd w mowie – to jak plama tłusta i brzydka na fotografii matki, którą kochasz,
to jak niestarannie przyszyta łata na ubraniu, w którym idziesz w gościnę.
Źle mówić lub pisać – to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją budowali.
Język się smuci, choruje, gdy ludzie źle nim mówią.” Janusz Korczak

I Gminny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” odbył się w dniu 23 marca w Drelowie i wzięło w nim udział 23 uczniów ze szkół podstawowych w Drelowie, Dołdze, Szóstce, Witorożu i Żerocinie. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: kl. III, kl. IV, kl. V-VI i kl. VII-VIII, a dyktanda i testy sprawdzające znajomość zasad poprawnej pisowni zostały odpowiednio do nich dostosowane.

– Celem tego konkursu jest wyłonienie mistrza ortografii w poszczególnych kategoriach wiekowych w gminie Drelów. Dziś przekonamy się, kto jest najlepszy z najlepszych, jeżeli chodzi o język polski. Ale już jesteście wygrani, bo wygraliście eliminacje w waszych szkołach – mówił witając uczniów i ich opiekunów dyrektor Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich Grzegorz Michalczuk. – Wyszliśmy z propozycją dla was trudną, a mianowicie zmierzenia się z zawiłościami polskiej ortografii z elementami gramatyki. Jak wiadomo, język polski jest językiem trudnym, zwłaszcza pod kątem ortografii, nie na darmo mówi się, że jest drugim pod stopniem trudności językiem świata, a pod kątem ortografii – pierwszym. Po eliminacjach szkolnych pokazaliście, że jesteście bardzo dobrze obeznani z tymi zawiłościami, a etap gminny pozwoli nam wyłonić mistrza. Każdy z was pokaże, jak fajnie można nauczyć się polskiej ortografii i że naprawdę można to zrobić – dodała organizatorka konkursu Mariola Smal, nauczyciel w SP w Drelowie.

Wiedzę uczestników oceniała komisja konkursowa w składzie: Halina Stysiał, Agnieszka Maksymiuk, Małgorzata Jamiuk, Wioletta Łajtar-Jeleszuk, Grzegorz Golec, Elżbieta Borowik, Sylwia Hukaluk, Mariola Smal i Katarzyna Polewska.

Wyniki:

kategoria kl. III

I miejsce i tytuł „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” Filip Nekreś, SP w Szóstce
II miejsce Milena Domańska, SP w Szóstce
III miejsce Lena Sadowik, SP w Żerocinie

kategoria kl. IV

I miejsce i tytuł „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” Zofia Pepa, SP w Drelowie
II miejsce Wiktoria Pływacz, SP w Drelowie
III miejsce Wiktoria Szymańczuk, SP w Szóstce

kategoria kl. V-VI

I miejsce i tytuł „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” Aleksandra Żmudzińska, SP w Dołdze
II miejsce Anna Ciok, SP w Drelowie
III miejsce Anna Osak, SP w Szóstce

 

kategoria kl. VII-VIII

I miejsce i tytuł „Mistrz Ortografii Gminy Drelów 2023” Nikola Zbańska, SP w Dołdze
II miejsce Gabriela Tarasiuk, SP w Dołdze
III miejsce Kinga Sidorczuk, SP w Szóstce

Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyli wspólnie dyrektor SP w Drelowie Grzegorz Michalczuk oraz wójt Piotr Kazimierski, który objął wydarzenie swoim patronatem. – Gratuluję wam i szczerze zazdroszczę tej wiedzy, bo język polski jest wyjątkowy trudny, ma wiele pułapek językowych i możliwości popełniania błędów. Zapewniam, że zawsze będziemy takie inicjatywy wspierać, bo nasza mowa to pewnego rodzaju część naszej miłości do Ojczyzny. Jeśli mówimy pięknie i bezbłędnie, to jest to wyraz szacunku dla Ojczyzny, rodziny, dla naszej społeczności, w której mieszkamy – podkreślił wójt Piotr Kazimierski.

Przeprowadzony gminny konkurs to wstęp do szerszej rywalizacji międzyszkolnej, której plany już zaczynają się klarować. – Naszym celem w przyszłości jest doprowadzenie wspólnie z nauczycielami z różnych szkół z terenu naszej gminy do stworzenia ligi przedmiotowej, której celem będzie wyłonienie najlepszych, najzdolniejszych uczniów, po to, by można było im w późniejszym czasie pomóc w uzyskaniu stypendium – zapowiedział dyrektor Michalczuk.

 

materiał: Radio Biper Gmina Drelów
zdjęcia, tekst i opracowanie: Anna Ostapiuk

Please select listing to show.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się ze znajomymi:

Udostępnij
Wyślij tweeta
Wyślij e-mailem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czytaj więcej o:

Reklama

Artykuł sponsorowany >>

Reklama

Zobacz więcej z tych samych kategorii

Reklama