Odcinek ten jest częścią liczącego ponad 300 km gazociągu biegnącego z Gustorzyna do Wronowa.
Komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: „Ten projekt jest konkretnym przykładem wsparcia polityki spójności na rzecz bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W znaczący sposób przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez dywersyfikację źródeł dostaw gazu oraz umożliwi eksport gazu do Litwy, Słowacji i Ukrainy. To konkretny symbol unijnej solidarności między państwami członkowskimi UE a Ukrainą, wzmacniający połączenia i poprawiający nasze ogólne bezpieczeństwo”.
Projekt ten znajduje się na 4. liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI) i jest częścią Korytarza Północ-Południe w Polsce Wschodniej, będącego ważnym elementem szerszego systemu połączeń gazowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej.
Ten szerszy system obejmuje połączenia do Baltic Pipe (łącząc go z Danią) oraz do terminalu LNG w Świnoujściu, umożliwiając dostawy do obszarów zużycia gazu w centralnej i południowo-wschodniej części kraju oraz eksport do krajów sąsiednich poprzez interkonektory z Litwą, Słowacją i Ukrainą.
Projekt przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zmniejszenie uzależnienia kraju od importu rosyjskiego gazu. Odegra kluczową rolę dla całej UE, zwiększając bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw gazu, przyczyniając się jednocześnie do tworzenia zintegrowanego i konkurencyjnego rynku energii, zgodnie z celami Planu REPowerEU.
Ukończenie projektu powinno nastąpić do grudnia 2023 roku.
Więcej informacji na temat projektów finansowanych w ramach polityki spójności w Polsce można znaleźć na Platformie Otwartych Danych Spójności i Kohesio.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/mex_23_1782
materiał: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
tekst i zdjęcia: Marta ANGROCKA-KRAWCZYK Wydział prasy Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce
opracowanie: Gwalbert Krzewicki